Raport Białoruś

Masz Kartę Polaka na Białorusi? Wyrzucą cię z pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 23:00
Białoruś rozważa zmiany w aktach prawnych, przewidujące, że urzędnicy państwowi posiadający Kartę Polaka lub inny tego rodzaju dokument musieliby ją zwrócić, by zachować pracę - podało w środę Radio Swaboda.

Chodzi o ustawy dotyczące służby państwowej, organizacji społecznych oraz obywatelstwa. Ograniczenia przyjmowania od obcych państw przywilejów i ulg są też zawarte w rozważanym akcie prawnym "O zapewnieniu ochrony interesów narodowych Republiki Białoruś".

Radio Swaboda powołuje się na anonimowego przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości, cytowanego najpierw przez agencję Interfax. - W wypadku, gdy obywatel Białorusi będący urzędnikiem państwowym, który otrzymał Kartę Polaka albo analogiczny dokument od obcego państwa, nie zwróci go organom państwa, które go wydało, będzie to podstawą do zerwania z nim umów pracowniczych - powiedział ten przedstawiciel.

Według niego przyjęcie nowego prawa jest spowodowane wydawaniem obywatelom Białorusi Karty Polaka. W ocenie cytowanego urzędnika, obciąża ona "obywateli Białorusi obowiązkiem uwzględniania w ich działalności interesów Polski, a wydawanie Karty Polaka jest zależne od określonego zachowania tych obywateli wobec sąsiedniego kraju". - Takie zachowanie obywateli Białorusi może z kolei negatywnie odbić się na interesach narodowych Białorusi - oznajmił przedstawiciel ministerstwa.

Sąd Konstytucyjny Białorusi uznał w kwietniu, że poszczególne postanowienia polskiej ustawy o Karcie Polaka są sprzeczne z niektórymi normami prawa międzynarodowego oraz porozumieniami dwustronnym z Białorusią. Sąd kwestionuje w szczególności wydawanie zaświadczeń przez organizacje polonijne, wydawanie Karty przez konsula oraz niektóre przywileje posiadacza Karty.

Białoruski sąd zajmował się polskim prawem, ponieważ dekret prezydenta pozwala mu na ocenianie dokumentów przyjmowanych przez inne państwa lub organizacje międzynarodowe i dotyczących interesów Białorusi. Sąd skorzystał z tego prawa po raz pierwszy; z wnioskiem o opinię na temat Karty Polaka zwrócili się do niego deputowani białoruskiego parlamentu. Ich inicjatywa zbiegła się z krytyką Karty w mediach państwowych i ochłodzeniem stosunków między Warszawą a Mińskiem po wyborach prezydenckich na Białorusi w grudniu zeszłego roku.

PAP, agkm

Czytaj więcej w serwisie specjalnym: Raport Białoruś>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Prasa: archiwa nie wydadzą zaświadczeń do Karty Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 11:18
Opozycyjny portal internetowy "Biełorusskij Partizan" twierdzi, że białoruskie archiwa otrzymały polecenie wstrzymania wydawania zaświadczeń o osobach bliskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski sąd: Karta Polaka niezgodna z prawem międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:52
Sąd Konstytucyjny Białorusi uważa, że ustawa o Karcie Polaka nie odpowiada normom prawa międzynarodowego - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej sądu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ: przestrzegamy przed nasileniem represji wobec Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 17:43
Sąd konstytucyjny Białorusi uznał, że Karta Polaka nie jest zgodna z prawem międzynarodowym. MSZ obawia się, że ten wyrok może oznaczać nowe represje, bądź utrudnienia w wydawaniu Karty.
rozwiń zwiń