Raport Białoruś

Aleś Bialacki przesłuchany po rewizjach

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 22:18
W Mińsku zatrzymany został Aleś Bialacki. Jest on szefem organizacji obrony praw człowieka "Wiasna" i wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka.
Audio

Według portalu "Nasza Niwa" szef białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki jest zatrzymany po przesłuchaniu na trzy doby, jako podejrzany w sprawie karnej. Radio Swaboda informuje zaś, że w okresie zatrzymania status Bialackiego będzie wyjaśniany.

Według "Naszej Niwy" Bialacki będzie przewieziony do aresztu w Mińsku.

Zatrzymania na ulicy

Szef białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki został zawieziony na przesłuchanie po zatrzymaniu i rewizjach w jego mieszkaniu i biurze organizacji, a także w rodzinnej daczy.

Bialacki jest przesłuchiwany w Departamencie Dochodzeń Finansowych Komitetu Kontroli Państwowej w obecności adwokata - powiadomiła współpracowniczka Bialackiego Taccjana Rawjaka.

Wcześniej szef "Wiasny" przekazał, że zarzuty wobec niego dotyczą "zatajenia dochodów w szczególnie dużej wysokości".

Artykuł kodeksu karnego mówiący o takim przestępstwie - unikaniu płacenia podatków w wysokiej kwocie - przewiduje karę siedmiu lat pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.

Przeszukanie w domu i w biurze Wiasny

Bialacki został zatrzymany w czwartek po południu niedaleko swojego mieszkania w Mińsku. Po rewizji mieszkania  przewieziono go do biura organizacji Wiasna, które też zostało przeszukane. Jednocześnie funkcjonariusze pojechali wraz z żoną Bialackiego, Natallą, na daczę rodziny w Rakowie, by tam przeprowadzić rewizję.

Według Natalli Bialackiej w mieszkaniu szukali pieniędzy, wartościowych przedmiotów i nośników informacji. Rawjaka przekazała, że część rzeczy w biurze "Wiasny" została spisana, a z mieszkania Bialackiego zabrano komputer. W działaniach brali udział przedstawiciele Departamentu Dochodzeń Finansowych oraz KGB.

Rawjaka powiedziała, że akcja wiąże się z tym, że Wiasna udzielała pomocy osobom aresztowanym po protestach opozycji w wieczór po wyborach prezydenckich 19 grudnia.

"Wiasna" jest jedną z najbardziej znanych organizacji pozarządowych na Białorusi. Istnieje od 1998 roku. Była zarejestrowana jako organizacja społeczna, ale w 2003 roku została zlikwidowana, o tym zdecydował białoruski Sąd Najwyższy, z powodu udziału jej działaczy w obserwacji wyborów prezydenckich w 2001 roku. Później działacze próbowali zarejestrować Wiasnę trzy razy, za każdym razem spotykali się z odmową.

Bialacki jest również wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH).

agkm, PAP, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Neurochirurg: obóz pracy grozi Bandarence kalectwem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 14:57
Źmicier Bandarenka, opozycjonista białoruski, po operacji kręgosłupa może decyzją białoruskich władz trafić do kolonii karnej. Polski konsultant ds. neurochirurgii Tomasz Trojanowski mówi w rozmowie z Raportem Białoruś, że pacjent z takim schorzeniem nie może w więzieniu ciężko pracować, pod groźbą inwalidztwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areszty za obronę Daszkiewicza. Co się z nim dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 22:30
Grupę opozycjonistów, którzy protestowali w obronie Źmiciera Daszkiewicza, lidera Młodego Frontu, skazano na areszty od 7 do 17 dni. Daszkiewicz po 19 grudnia został skazany na dwa lata kolonii karnej. Jego przyjaciele boją się, że dzieje się coś złego, bo adwokatowi odmówiono widzenia z nim.
rozwiń zwiń