Raport Białoruś

Łukaszenka: protesty na Białorusi sterowane z Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 19:50
- Polacy śnią o tym, że granica przebiega pod Mińskiem - oznajmił Aleksander Łukaszenka. Przekonywał, że ufa mu 70 procent Białorusinów.
Audio
  • Włodzimierz Pac z Mińska (IAR): Łukaszenko o Polsce
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: belarus.by

W trakcie ponad czterogodzinnej konferencji prasowej dla rosyjskich dziennikarzy Łukaszenka  krytykował Zachód i chwalił Chiny. Zapewniał, że przyjaźni się z Rosją. Natomiast dla Zachodu jest - jak się wyraził - człowiekiem "obcym ideologicznie".

Łukaszenka zapewnił, że Białoruś jest zwolenniczką integracji z Rosją i ocenił, że nie ma na świecie polityka, który "tak by szanował Rosję" jak on. Podkreślił dobre stosunki swego kraju z Chinami.

Polska "wodzirejem"

Aleksander Łukaszenka nazwał Polskę "wodzirejem" polityki Unii Europejskiej wobec Białorusi. Powtórzył swą wcześniejszą wypowiedź, o tym, że Polakom marzą sie przedwojenne kresy wschodnie, gdy granica przebiegała pod Mińskiem.

- Robią wszystko, by jakoś nas sprowokować. Ale my nie zamierzamy ulegać prowokacjom, to ich polityka - niech im będzie na zdrowie. My wiemy, jak naprawdę odnoszą się Polacy do Białorusi. To naród słowiański, nie zamierzamy się kłócić z Polakami. Politycy przychodzą i odchodzą, i myślę, że ich era kiedyś się zakończy - powiedział.

Wspominając o Karcie Polaka, zauważył: Jaki jest tego cel? Żaden Polak na Białorusi nie powiedział, że jest przeciwny Białorusi, że nie chce tu żyć.

Łukaszenka ocenił, że kiedy powstawało Partnerstwo Wschodnie, "nie było mowy o żadnej polityce". Jednak później, "o czym byśmy mówili, zaczynało się od żądań politycznych" - dodał. 

"Nie ma więźniów politycznych, są bandyci"

Aleksander Łukaszenka stwierdził, że władze w Mińsku mają doświadczenie w radzeniu sobie z protestami społecznymi. Mając na uwadze niedawne demonstracje organizowane przez internet stwierdził: "działacz, który kierował tymi sieciami społecznymi w internecie, przebywa w Polsce. Stamtąd zarządza całym procesem".

- Jest on dobrze chroniony przez służby specjalne i finansowany przez wiadomo kogo - powiedział Łukaszenka i zapewnił rosyjskich dziennikarzy, że Mińsk nie będzie współpracować z Zachodem ze szkodą dla Rosji.

Aleksander Łukaszenka powiedział, że w jego kraju nie ma więźniów politycznych. Zaś opozycjonistów którzy siedzą w więzieniach, nazwał bandytami. Dał do zrozumienia, że mogą oni wyjść na wolność, gdy zwrócą się do władz z odpowiednią prośbą.

Zachód domaga się zwolnienia i rehabilitacji wszystkich skazanych. 

Mam 70-proc. poparcie, dożyję do "90"

Łukaszenka oznajmił, że wyniki niezależnego badania socjologicznego, wg których ma on poparcie 24,5 proc. społeczeństwa, są nieprawdziwe. Przedstawił rządowe, tzw. zamknięte badania opinii publicznej, z których ma wynikać, że Łukaszenkę popiera prawie 70 proc. Białorusinów.

Łukaszenka oskarżył Zachód o to, że zapłacił niezależnym socjologom za niekorzystne dla niego sondaże przed zeszłorocznymi wyborami

Oświadczył również, że będzie żyć ponad 90 lat.

"Nie ma kryzysu"

Na konferencji ocenił, że w kraju nie ma kryzysu, a są "pewne problemy" na rynku walutowym..- Kryzys jest wtedy, kiedy wali się cała gospodarka, kiedy ludzie nie mają pracy (...) i emerytur - wskazał.

Łukaszenka mówił również o białoruskich koncernach, którym zainteresowany jest rosyjski biznes. Zapowiedział, że część sprzedaży akcji koncernu potasowego Belaruskali zostanie wystawiona w drodze przetargu i kupi go ten, "kto więcej zapłaci". Zainteresowane są, jak oznajmił, m.in. Chiny, Indie i Katar. Podkreślił, że władze nie zrezygnują przy tym z kontroli nad zakładami, których wartość oceniają na 30 mld dolarów.

Ponadto, jak dodał, osiągnięto porozumienie w rozmowach z rosyjskim Gazpromem o sprzedaży mu drugiej połowy akcji operatora gazociągów Biełtransgaz.

 

IAR,PAP,kk,agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Sikorski żyje w wirtualnej rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 19:03
Rzecznik prasowy białoruskiego MSZ określił ostatnie oświadczenie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w sprawie Białorusi jako „dziwne i wzbudzające raczej uśmiech niż zainteresowanie”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Donald Tusk proponuje pakiet dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 23:00
Jeśli Mińsk zwolni więźniów i zgodzi się na demokratyczne wybory parlamentarne może liczyć na pomoc ekonomiczną: kredyty, pomoc przy stabilizacji rubla – to propozycja szefa polskiego rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 13:24
Przywódcy krajów Unii Europejskiej zebrani na Szczycie Partnerstwa Wschodniego wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją na Białorusi. Tekst wspólnego oświadczenia w tej sprawie został dołączony do deklaracji końcowej szczytu.
rozwiń zwiń