Raport Białoruś

Prezydent Serbii przyznał Łukaszence order

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 14:56
- Do największych przyjaciół zaliczamy Białoruś - powiedział prezydent Serbii Tomislav Nikolić. Przyjechał z wizytą do Mińska.
Audio
Tomisław Nikolić
Tomisław NikolićFoto: predsednik.rs/sh

Białoruś i Serbia deklarują przyjaźń i wzajemne wsparcie. Przebywający z wizytą w Mińsku prezydent Tomislav Nikolić nagrodził Aleksandra Łukaszenkę orderem Republiki Serbii. To najwyższe serbskie odznaczenie zostało przyznane prezydentowi Białorusi za zasługi w rozwoju i umocnieniu współpracy oraz przyjacielskich stosunków. Prezydent Nikolić potwierdził, że Serbia chce zostać członkiem Unii Europejskiej i wypełni wszelkie zobowiązania, żeby tak się stało. Podkreślił jednak, że żaden kraj nie będzie Serbii wybierać przyjaciół. - Do największych przyjaciół zaliczamy Białoruś - powiedział Nikolić.

Z kolei Aleksander Łukaszenka zadeklarował, że Mińsk może pomóc Serbii w wejściu na rynek Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Zaś Białoruś współpracując z Belgradem chciałaby mieć dostęp do rynków innych krajów bałkańskich. Niezależne Radio Swaboda zwraca uwagę, że prezydent Nikolić przybył z wizytą do Mińska nie zważając na fakt, że Serbia dołączyła się do sankcji Unii Europejskiej wobec białoruskich władz.

Na stronie prezydenta Serbii można znaleźć informację, że odnaczył pośmiertnym orderem zmarłego niedawno prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Z kolei nie dalej jak 8 marca spotkał się z ambasadorem Iranu.
Serbia i Kosowo

Serbski prezydent podziękował Łukaszence za wsparcie udzielone jego krajowi i przyjazd do Serbii podczas nalotów NATO w 1999 r. - Nigdy tego nie zapomnimy - zapewnił.
Podkreślił, że choć jego kraj stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, to nie będzie o nie zabiegać za wszelką cenę. Wspomniał w tym kontekście, że Serbia "oddała władzę (nad Kosowem) w ręce ONZ, a oni rok po roku stopniowo przekazywali ją w ręce Albańczyków". - Istnieją rzeczy, których Serbia nie jest gotowa uczynić nawet za cenę przystąpienia do UE - zaznaczył.
Kosowo ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 r. Za przyjęciem deklaracji niepodległości w kosowskim parlamencie zagłosowało 109 deputowanych, nikt nie był przeciw, 11 deputowanych reprezentujących mniejszości etniczne, w tym serbską, nie wzięło udziału w głosowaniu. Serbia uważa zamieszkane głównie przez Albańczyków dwumilionowe Kosowo za swoją prowincję.
Nikolić i Łukaszenka podpisali we wtorek oświadczenie, w którym Białoruś opowiada się za integralnością terytorialną Serbii oraz za wypracowaniem drogą wzajemnych uzgodnień rozwiązania kwestii Kosowa. Podczas wizyty podpisano też pakiet dokumentów dwustronnych, m.in. o współpracy w sferze informacji, walce z przestępczością oraz pomocy prawnej.

IAR///PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka domaga się pieniędzy na ochronę granic

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 17:00
Aleksander Łukaszenka dał do zrozumienia, że gdy Bruksela zaczęła zbyt mocno naciskać na Białoruś, to on polecił służbom granicznym, aby przez palce patrzyły na sprawę nielegalnej migracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie urzędników polskiego i białoruskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 11:34
Dyrektorka Departamentu Wschodniego polskiego MSZ Ewa Figiel spotkała się w czwartek z białoruską wiceminister spraw zagranicznych Aleną Kupczyną - podał w piątek białoruski MSZ. Doszło też do rozmów z przedstawicielami białoruskiej opozycji
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka znów oszukuje Europę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 23:59
Aleksander Łukaszenka próbuje ocieplić relacje z Zachodem. Zapewnie w najbliższych miesiącach uwolni więźniów. Ale demokratyzacja to tylko pozór – pisze Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Dialog z Łukaszenką okazał się bezskuteczny”

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 02:00
Polska wspiera przemiany demokratyczne na Białorusi – mówił wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski. Zaznaczył przy tym, że demokracja musi być budowana od wewnątrz. W demokratycznym państwie widzi również miejsce dla wielu obecnych urzędników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Pomianowski: UE może zdjąć sankcje z szefa MSZ Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:30
Unia wobec Białorusi prowadzi twardą grę: żąda od niej pierwszego kroku, dopiero wtedy możliwy jest krok ze strony UE– powiedział wiceszef SZ Jerzy Pomianowski. Pytany, czy toczą się obecnie rozmowy o więźniach politycznych, odpowiedział „Być może”.
rozwiń zwiń