Raport Białoruś

Unia Europejska i ONZ apelują do Białorusi w sprawie kary śmierci

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 23:10
Z apelem do władz białoruskich o moratorium na karę śmierci wystąpili szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland, a także sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Unia Europejska i ONZ apelują do Białorusi w sprawie wprowadzenia moratorium na karę śmierci
Unia Europejska i ONZ apelują do Białorusi w sprawie kary śmierci
Foto: Glow Images/East News

10 października przypada Europejski i Światowy Dzień przeciw Karze Śmierci. Białoruś jest jedynym państwem w Europie, gdzie jest ona wykonywana.

Przedstawiciel ONZ do spraw praw człowieka na Białorusi wezwał władze w Mińsku do natychmiastowego wprowadzenia moratorium na wykonywanie kary śmierci. Miklos Haraszti wezwał białoruskie władze, aby ostatnie wyroki śmierci stały się okolicznością do wprowadzenia moratorium na wykonywanie tej kary. W wydanym oświadczeniu napisał, że ”jest rzeczą nie do przyjęcia, aby Białorusini żyli w strachu, iż nieprzejrzyste i politycznie sterowane sądy orzekną wyroki śmierci, gdy nie ma gwarancji sprawiedliwego procesu czy możliwości zaskarżenia wyroku w instancjach międzynarodowych”.

Dziś ostatni dzień tygodniowej akcji przeciwko karze śmierci na Białorusi, zorganizowanej przez zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Jej organizatorzy poprzez spotkania dyskusyjne, materiały prasowe i koncert rockowy w internecie chcieli zwrócić uwagę białoruskiego społeczeństwa na kwestię orzekania i wykonywania kary śmierci.

W tym roku wiadomo co najmniej o trzech wydanych wyrokach śmierci na Białorusi. Przedstawiciele miejscowych władz zwracają uwagę, że w referendum w 1996 roku większość Białorusinów opowiedziała się przeciwko zniesieniu kary śmierci.

Ubolewanie z powodu stosowania kary śmierci na Białorusi wyrazili w czwartek Ashton i Jagland w apelu o ogólnoświatowe zniesienie tej kary. Wezwali władze białoruskie do "rozważenia i przeanalizowania możliwości wprowadzenia moratorium jako pierwszego kroku na drodze do zniesienia" kary śmierci.

Kara śmierci na Białorusi

Nie ma dostępu do oficjalnych statystyk białoruskich dotyczących kary śmierci, gdyż w dalszym ciągu są one klasyfikowane jako tajemnica państwowa.

W połowie czerwca poinformowano o trzecim już wyroku śmierci na Białorusi w tym roku. Sąd orzekł taką karę wobec 25-letniego mężczyzny, którego uznał za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nieco wcześniej sąd w Grodnie orzekł karę śmierci wobec 23-letniego mężczyzny za podwójne morderstwo - swej żony i jej domniemanego kochanka, a pod koniec kwietnia skazano na śmierć osadzonego, który zabił współwięźnia.

Według danych ONZ, od 2010 do 2012 r. wykonano na Białorusi 3 wyroki śmierci, choć Komitet Praw Człowieka prosił, by tego nie robić, dopóki nie zostaną rozpatrzone skargi skazanych.

W czerwcu przeciwko karze śmierci wystąpił zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita miński i słucki Filaret, uznając ją za grzech zabójstwa.

 

PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś wezwana do zniesienia kary śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 07:04
Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwali Białoruś i inne kraje, stosujące karę śmierci, do wprowadzenia moratorium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: trzeci w tym roku wyrok śmierci

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 13:23
Białoruski sąd skazał w piątek na karę śmierci przez rozstrzelanie 25-letniego mężczyznę, którego sędziowie uznali za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: metropolita Filaret przeciwko karze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 14:45
Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie zasądza się i wykonuje karę śmierci- przez rozstrzelanie. W tym roku wykonano już co najmniej trzy takie wyroki. Przeciwko karze śmierci wypowiedziała się cerkiew prawosławna.
rozwiń zwiń