Raport Białoruś

Przed wizytą misji MFW Białoruś przyjęła plan reform. Chodzi o kredyt?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 09:35
Na Białoruś przybywa 17 października misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pozostanie do 28 października.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białoruś przybywa misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Budynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza Lenina
Budynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza LeninaFoto: fot. Wikipedia/CC/Nuno Godinho

Przed wizytą misji MFW Białoruś przyjęła plan reform. Chodzi m.in. o kredyt

Białoruski rząd i Bank Narodowy przyjęły plan wspólnych działań służących reformowaniu gospodarki. Ma to pomóc we współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi i otrzymaniu nowych kredytów. Warunkiem do udzielenia pożyczki przez zagranicznych kredytodawców jest reforma gospodarki.

Przedstawiciele białoruskiego rządu i Banku Narodowego przedstawili w Mińsku dziennikarzom plany reform. W ich ramach do końca tego roku ma dojść do ograniczenia wydatków budżetowych i kredytowania gospodarki. Zaś w przyszłym roku władze zamierzają uzyskać 4 i pół miliarda dolarów z prywatyzacji i udoskonalić system podatkowy .

Dźmitry Hałuchou, wiceminister gospodarki Białorusi, powiedział, że Mińsk zamierza skonsultować plan reform strukturalnych z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jego zdaniem plany reform są ambitne. - Tworzymy trwały fundament do efektywnego wykorzystania środków krajowych i stworzenia korzystnych warunków do pozyskania z zagranicy finansów na rozwój - stwierdził Hałuchau.
Białoruskie władze już przekazały plan reform Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

W najbliższym czasie chcą przeprowadzić konsultacje w sprawie nowego programu kredytowania.

Więcej o planie

Białoruski rząd przeprowadzić ma rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Banku Światowego oraz innych międzynarodowych organizacji finansowych konsultacji, podczas których zostanie omówiony plan reform strukturalnych, zatwierdzony 10 października.

Jak pisze agencja BiełTA, plan został przedstawiony Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, gdy białoruska delegacja wysokiego szczebla brała udział w dorocznym posiedzeniu kierownictwa Banku Światowego i MFW w dniach 11-13 października.

Hałuchou powiedział, że plan przewiduje zarówno posunięcia krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Ich celem jest położenie fundamentów pod zwiększenie efektywności i konkurencyjności białoruskiej gospodarki. Dodał, że jest już gotowych kilka aktów prawnych, które mają być przedstawione deputowanym do końca roku, w tym o partnerstwie państwowo-prywatnym oraz o rozwiązaniach antymonopolowych.

Jak powiedział, reformy m.in. mają zwiększyć efektywność dysponowania zasobami i zwiększyć dostęp do nich np. małej i średniej przedsiębiorczości. Cały blok reform jest poświęcony zwiększeniu efektywności sektora państwowego.

- Musimy określić rolę państwa w gospodarce, wskaźniki, które będą celem przedsiębiorstw. Powinniśmy także ustalić system motywacji kierownictwa i stworzyć przejrzysty system zarządzania korporacyjnego, odpowiadający najlepszym standardom światowym - powiedział wiceminister.

Niezależny tygodnik "Nasza Niwa" pisze na swojej stronie internetowej, że plan przewiduje m.in. zmniejszenie kredytowania białoruskiej gospodarki oraz przekazanie do budżetu części zysków najbardziej dochodowych przedsiębiorstw oraz państwowych banków. Radio Swaboda zwraca natomiast uwagę, że w dokumencie mowa o sprywatyzowaniu w przyszłym roku drogą przetargów państwowych aktywów wartości 4,5 mld dol.

Według niezależnych białoruskich ekspertów, plan reform może być posunięciem taktycznym, mającym na celu uzyskanie nowych kredytów. - Jak wiadomo, kredytodawcy jako warunek przyznania pieniędzy stawiają reformowanie białoruskiej gospodarki - powiedział analityk finansowy Wadzim Josub.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Znów wykupują dolary. Białorusi grozi nowy kryzys

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 21:00
Przez 10 dni lipca Białorusini zabrali z banków trylion rubli białoruskich. Poinformowała o tym szefowa Banku Narodowego Białorusi Nadieżda Jermakowa. Białorusini czują w powietrzu powtórkę kryzysu i dewaluację rubla białoruskiego, jak w 2011 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 50 procent rocznie na lokacie w rublu białoruskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:30
Banki białoruskie podniosły jeszcze bardziej oprocentowanie depozytów pod koniec ostatniego tygodnia – zauważa agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka grozi szefowi rządu więzieniem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 21:59
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że za nadwyżki produkcji składowanej w magazynach odpowiada rząd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rafineria w Mozyrzu i BATE na liście do prywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:20
Białoruska Państwowa Komisja Majątkowa (PKM) ogłosiła plany sprzedaży akcji 85 przedsiębiorstw drogą aukcji i przetargów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UE dofinansuje Białoruś w dziedzinie efektywności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 13:23
Unia Europejska przeznaczy 4 mln euro na wyposażenie laboratoriów Państwowego Komitetu Standaryzacji Białorusi ds. oceny energoefektywności - poinformowała na konferencji prasowej szefowa misji dyplomatycznej UE w Mińsku Maira Mora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazprom i Rosnieft zainteresowane białoruską rafinerią w Mozyrzu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 16:30
Igor Sieczyn, szef Rosnieftu, powiedział, że jego firma chce nabyć pakiet akcji rafinerii w Mozyrzu. Białoruski zakład jest jednym z największych na obszarze byłego ZSRR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do Mińska przyjeżdża misja MFW. Białoruś chce dostać kredyt

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 11:03
Na Białoruś przybywa 17 października misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pozostanie do 28 października.
rozwiń zwiń