Raport Białoruś

Sankcje UE wobec Białorusi: są pewne zmiany. ”13 osób i 5 firm wykreślono”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 20:42
Rada Unii Europejskiej przedłużyła sankcje wobec Białorusi do 31 października 2014 roku. Do spisu dodano 3 nowe nazwiska, ale 13 osób i 5 firm uwolniono od sankcji – pisze portal niezależnego białoruskiego Radia Swaboda.
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: Parlament Europejski

Kraje członkowskie UE przedłużyły sankcje wobec Białorusi. Decyzja Rady UE i spis osób fizycznych i prawnych, które trafiły do spisu, będą opublikowane 30 października. Sankcje przedłużono w ramach procedury pisemnej, to znaczy spotkanie przedstacieli Rady UE nie było konieczne, by podjąć decyzję.

Powodem przedłużenia sankcji jest fakt, że na Białorusi nie uwolniono do tej pory części więźniów politycznych, nie zrehabilitowano byłych więźniów politycznych, nie poprawiła się sytuacja praw człowieka, nie ma rządów prawa i nie przestrzega się zasad demokratycznych - podkreślono w komunikacie służby prasowej Rady Unii Europejskiej. – Unia Europejska kontynuuje politykę ”krytycznego zaangażowania” w relacje z Białorusią, zamierza promować poszanowanie praw człowieka, rządy prawa i zasady demokratyczne w tym kraju – zaznaczono. Poinformowano, że obecnie na liście, po przeglądzie spisu, będą 232 osoby i 25 przedsiębiorstw.

Zmiany na ”czarnej liście”

Portal Radia Swaboda przypomina w tym kontekście wypowiedź przedstawicielki UE w Mińsku Mairy Mory. Maira Mora powiedziała 28 października na konferencji ”Strategia przyszłej polityki UE wobec Białorusi” w Wilnie, że do spisu osób objętych sankcjami UE wobec Białorusi dodane będą trzy nazwiska. Jednocześnie Rada Unii Europejskiej uznała, że ”nie ma już powodów, aby na czarnej liście znajdowało się 13 osób i 5 przedsiębiorstw”, to znaczy będą z nich sankcje zniesione. Przedstawicielka UE nie powiedziała, kogo do spisu dodano, a kogo z niego wykreślono.

- Chciałabym zaznaczyć, że decyzja (o zdjęciu sankcji z niektórych osób) nie jest sygnałem, że polityka UE wobec Białorusi się zmienia. Unia Europejska podtrzymuje swoją politykę – oświadczyła.

Do dziś zakazem wizowym i sankcjami ekonomicznymi UE objętych było 242 urzędników, w tym Aleksander Łukaszenka. Kilka miesięcy temu zawieszono czasowo sankcje wizowe wobec szefa MSZ Białorusi, Uładzimira Makieja.

svaboda.org/consilium.europa.eu/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Lider białoruskiej "Wiasny": nie spodziewam się wyzwolenia więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 23:59
Władze Białorusi nie mają motywacji, by uwolnić więźniów politycznych. Sytuacja na Białorusi jest trudna. Wprowadzono przepisy represyjne wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nasza "Wiasna" działa pod ciągłą presją – mówi Polskiemu Radiu obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: Łukaszenka i jego służby walczą z czasem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 22:30
Na Białorusi jest ogromne zapotrzebowanie na alternatywę dla Łukaszenki. Ktoś wcześniej czy później wypełni tę lukę. Aleksander Łukaszenka i jego służby o tym wiedzą i dlatego niszczą mocnych kandydatów, którzy pojawią się na horyzoncie – mówił Andrzej Poczobut podczas wieczoru autorskiego.
rozwiń zwiń