Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 31.03.2011

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym 1 maja. Taką decyzję po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego podjął Benedykt XVI. Data uroczystości została wybrana nieprzypadkowo - Kościół obchodzi wtedy Święto Miłosierdzia Bożego.
Papież Jan Paweł II podczas mszy świętej Ełku, 8.06.1999Papież Jan Paweł II podczas mszy świętej Ełku, 8.06.1999PAP\Jacek Turczyk

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 r. W wigilię tego święta, 2 kwietnia 2005 roku, Jan Paweł II zmarł.

"Santo subito"

Ogłoszenie daty beatyfikacji Jana Pawła II zamknęło 6 lat prac nad dokumentami w procesie beatyfikacyjnym. Nadzieje wiernych, że Jan Paweł II zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej w Watykanie w kwietniu 2005 roku, gdy zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili okrzyki i transparenty z napisem "Santo subito" - "Święty natychmiast".

Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył rozpoczęcie procesu, uchylając regułę pięciu lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze. Decyzja ta została podana do wiadomości w rocznicę zamachu na Jana Pawła II. Po beatyfikacji Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w Kościele katolickim. Potem może rozpocząć się proces kanonizacji, a po jego zakończeniu papież Polak byłby uznany za świętego.

Proces beatyfikacyjny

Oficjalnie proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku, podczas ceremonii otwarcia prac powołanego w tym celu Trybunału Kanonicznego Diecezji Rzymskiej. Postulatorem procesu został Polak, pracujący w Kurii Rzymskiej, ksiądz Sławomir Oder. 4 listopada 2005 r. swoje prace rozpoczął tzw. trybunał rogatoryjny w Krakowie pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Pieronka. Został powołany do zebrania zeznań Polaków - świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły.

Przez wiele następnych miesięcy, w Rzymie i w Krakowie, zebrano zeznania około 120 osób: współpracowników i przyjaciół Jana Pawła II, ale także polityków. Gdy trwały te prace, ks. Oder ujawnił, że wybrano cud potrzebny do beatyfikacji papieża. Wyjaśnił, że chodzi o przypadek cudownego uzdrowienia z choroby Parkinsona. Z powodu tej samej choroby cierpiał Jan Paweł II.

W maju 2006 roku podczas wizyty w Polsce Benedykt XVI wyraził nadzieję na "rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II". Podkreślano wówczas, że jeszcze żaden proces w diecezji w czasach nowożytnych nie rozpoczął się tak szybko po śmierci kandydata na ołtarze i nie zakończył się w ciągu niespełna dwóch lat od jego otwarcia.

Całą dokumentację przekazano następnie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie przystąpiono do bardzo długich i żmudnych prac nad kluczowym dokumentem procesu, czyli positio. Jest to obszerne opracowanie zeznań świadków, a także biografii. Celem tej pracy jest przedstawienie sylwetki kandydata z punktu widzenia heroiczności jego cnót.

Cudowne uzdrowienie

W tym czasie we Francji rozpoczęło się osobne postępowanie kanoniczne w sprawie wybranego do beatyfikacji cudu uzdrowienia z choroby Parkinsona 40-letniej zakonnicy Marii Simon-Pierre, przypisywanego wstawiennictwu polskiego papieża. Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II modliła się ona do niego z całą swą wspólnotą zakonną.

Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II został zamknięty w 2007 roku. Wtedy dokumentacja na temat życia i heroiczności cnót papieża Polaka oraz cudu, przypisywanego jego wstawiennictwu, została przekazana do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Rozpoczął się wówczas drugi, tak zwany "rzymski" etap procesu.

Heroiczność cnót

W maju 2009 roku komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinię o heroiczności cnót Jana Pawła II. Kilka miesięcy później w kolejnych głosowaniach podobne decyzje podjęły komisje teologów i kardynałów oraz biskupów. Tym samym w listopadzie zamknięto te ważne procedury postępowania, których najistotniejszym elementem była promulgacja, czyli ogłoszenie 19 grudnia 2009 roku, dekretu o heroiczności cnót Jana Pawła II. Zakończyła się zatem zasadnicza część procesu beatyfikacyjnego.

Przełom i znaczne przyspieszenie nastąpiły między listopadem a grudniem 2010 roku, gdy cud uznała w głosowaniu najpierw komisja lekarzy, a potem teologów. 11 stycznia 2011 roku cud zaaprobowało ostatnie gremium w kongregacji - komisja kardynałów i biskupów. Ostateczną opinię wydała w tej sprawie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Dekret, z prośbą o jego aprobatę, został przekazany Benedyktowi XVI , który 14 stycznia 2011 podpisał dokument i ogłosił datę beatyfikacji. Wtedy formalnie zamknięto cały proces beatyfikacyjny.

Od śmierci Jana Pawła II, każdego roku do jego grobu przybywa kilka milionów pielgrzymów. Pozostawiają listy i kartki, które zawierają intencje, modlitwy, a także podziękowania oraz świadectwa nawróceń i uzdrowień. Wszystkie trafiają do Biura Postulacji Beatyfikacji i Kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Są traktowane jako unikatowy materiał i zostają włączone do dokumentacji procesu beatyfikacyjnego.

Opracowanie Przemysław Goławski na podstawie IAR i PAP.

Z archiwum Radia