Dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs podkreśla, że ekspozycja ma historyczno-kulturowy wymiar. "Zawiera wiele ciekawych pism, rękopisów, książek, próbki pisma klinowego oraz różne tłumaczenia biblijne na języki narodowe” - mówi Małgorzata Platajs.
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Biblii w Wuppertalu. Dyrektor tej niemieckiej placówki Stefan Drüeke zachęca do zwiedzania ekspozycji i zobaczenia między innymi kilku oryginalnych kart przekładu Biblii na język łaciński. Oryginał Wulgaty znajduje się w Muzeum Biblii w Wuppertalu.
Stefan Drüeke zaznacza, że wystawa uczy historii Biblii i pisania. "Prezentowane są tutaj oryginalne zwoje, które liczą około 400-500 lat oraz pierwsze druki Biblii, tak zwane inkunabuły” - mówi.
Na wystawie znajduje się również rekonstrukcja oryginalnej prasy Jana Gutenberga. Dzięki temu wynalazkowi mógł on wydrukować pierwszą książkę - Biblię łacińską. Zwiedzający mogą sami dokonać druku fragmentu Ewangelii.
Wśród prezentowanych rękopisów znajduje się również jedna z najstarszych wydrukowanych ksiąg na świecie, pochodząca z XV wieku, biblia Günthera Zainera.
Józef Grabowski z Muzeum Biblii w Wuppertalu zaznacza, że wystawa ma zachęcać do czytania Pisma Świętego bez względu na to, jaki przekład posiadamy w domu. "Chcemy na przykładzie czterech tłumaczeń fragmentu Ewangelii, katolickich i protestanckich, pokazać odwiedzającym, że niezależnie, którą z Biblii weźmiemy do ręki, zawiera ona Słowo Boże, które ma to samo znaczenie” - mówi.
Wystawa „Historia Biblii” prezentowana jest w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej do 15 października.
Patronat na ekspozycją objęło Polskie Radio.
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.