Wilno - miasto kochane i opiewane przez największych artystów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 17:00
 - W Wilnie mieszkałem 30 lat, przez ten czas udało mi się to miasto zrozumieć i pokochać, choć przyznaję, że odbywało się to stopniowo - mówił w Dwójce Tomas Venclova, litewski poeta. W pierwszej audycji z naszego wakacyjnego cyklu "Miejsca z dobrych stron" opowiadaliśmy o stolicy Republiki Litewskiej. Wilno obchodzi w tym roku siedemsetlecie powstania.
Widok na Stare Miasto w Wilnie
Widok na Stare Miasto w WilnieFoto: MNStudio/Shutterstock

Istotna rola w historii Polski i Litwy

Rozwój naszego kontynentu i cywilizacji zawsze był zadaniem i ryzykiem. Nie jestem pewien, czy jakakolwiek miejscowość w Europie może lepiej ucieleśnić to ryzyko, nieskończoność i otwartość niż Wilno - odwieczne pogranicze i kres, ekscentryczne, kapryśne i nieregularne miasto o dziwnej przeszłości, łamiące zasady logiki i prawdopodobieństwa - tak o Wilnie pisze Tomas Venclova.

Było nazywane "Jerozolimą Północy" i "Atenami Północy", odegrało niezwykle istotną rolę w historii Polski i Litwy, było miejscem, w którym osiedliła się liczna społeczność żydowska, przyciągało także reprezentantów innych narodowości

Wilno i jego różne atrakcje

Wilno zachwyca swoją architekturą, pięknem położenia, zabytkami. Zauroczeni nim artyści pozostawili niezwykle bogate świadectwa literackie, filmowe, plastyczne i muzyczne pokazujące historię i współczesność tego miasta. Właśnie Wileńszczyźnie jest poświęcony Festiwal Kresy i Bezkresy odbywający się od 30 czerwca do 9 lipca w Tykocinie.

Poetyckie opisy miasta

W audycji powędrowaliśmy po Wilnie dawnym i współczesnym, opowiedzieliśmy o obchodach siedemsetlecia miasta, o jego zabytkach sakralnych i świeckich, o powstających obecnie książkach i filmach pokazujących to miasto i odwołaliśmy się do dawnych opisów Wilna - które wyszły spod pióra na przykład Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Posłuchaliśmy utworów związanych z wielowiekowymi tradycjami muzycznymi miasta nad Wilią.

Posłuchaj
114:03 2023_07_01 15_00_09_Dwojka_Miejsca_z_dobrych_stron.mp3 Wilno - miasto kochane i opiewane przez największych artystów (Miejsca z dobrych stron/Dwójka)

 

Artystyczne wizerunki stolicy Litwy 

O Wilnie i jego artystycznych wizerunkach opowiadali Rasa Rimickaite - attaché do spraw kultury Republiki Litewskiej w Polsce, Dorota Janiszewska-Jakubiak - historyk sztuki, dyrektor Instytutu "Polonika", Birute Jonuskaite - pisarka i tłumaczka, Paweł Huelle - prozaik, Kamil Zalewski - korespondent Polskiego Radia w Wilnie, oraz Adam Radziszewski - dyrektor Festiwalu "Kresy i Bezkresy".

Nie zabrakło głosów tak kochającego swoje rodzinne miasto Tadeusza Konwickiego oraz Tomasa Venclovy - litewskiego poety, jednego z gości Festiwalu "Kresy i Bezkresy".

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Dorota Gacek i Paweł Siwek

Data emisji: 1.07.2023

Godzina emisji: 15.00

pg/mo

Czytaj także

Józef Mackiewicz - wileńskie adresy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 22:00
- W okresie międzywojennym w Wilnie życie miało się gdzie toczyć, nie brakowało lokali gastronomicznych i kawiarni. Spotykali się tam dziennikarze i publicyści, wymieniali się ideami, dyskutowali. Z perspektywy wileńskiej Józef Mackiewicz próbował pokazywać jak należy łączyć, a nie dzielić - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Kasner, lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno - miejsce na mapie i w duszy. Rozmowy z okazji 700-lecia miasta

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:15
- To jest miasto, jak mówił Czesław Miłosz, prowincjonalne, stworzone specjalnie dla człowieka w proporcjach, które go nie drażnią, nie usuwają na plan dalszy - mówiła o Wilnie dziennikarka i poetka Barbara Gruszka-Zych. Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" - nietypowo - było tym razem miasto, które odegrało niezwykle ważną rolę w historii kultury litewskiej, polskiej i żydowskiej - Wilno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno - portret miasta w burzliwym wieku XVII

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 22:00
To było spotkanie z autorem książki "Pod przysądem horodnictwa wileńskiego. O jurydyce i jej mieszkańcach w XVII wieku". Praca dr. Kamila Frejlicha ukazała się w cenionej serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń