Miecz króla Stanisława - wyjątkowe dzieło sztuki jubilerskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 11:19
W audycji "Kunstkamera" rozmawialiśmy o mieczu ceremonialnym ostatniego króla Polski. Opowiedzieli nam o nim Anna Saratowicz-Dudyńska i Sławomir Szczocki - historycy sztuki.
Miecz ceremonialny ostatniego polskiego króla wykonany został przed 25 listopada 1764 i jest  wykazany kilkakrotnie w inwentarzach garderoby Stanisława Augusta
Miecz ceremonialny ostatniego polskiego króla wykonany został przed 25 listopada 1764 i jest wykazany kilkakrotnie w inwentarzach garderoby Stanisława AugustaFoto: Zamek Królewski w Warszawie

Napis na głowni: Stanislaus Augustus Rex Dedit ANNO 1764. Miecz ceremonialny ostatniego polskiego króla wykonany został przed 25 listopada 1764 i jest wykazany kilkakrotnie w inwentarzach garderoby Stanisława Augusta.

Przyjrzeliśmy się mu z bliska i dołączyliśmy do naszej kolekcji za sprawą opowieści: Anny Saratowicz-Dudyńskiej, historyk sztuki, em. kustosz w Zamku Królewskim w Warszawie oraz Sławomira Szczockiego historyka i kustosz w Zamku Królewskim w Warszawie.


Posłuchaj
14:58 _PR2 (mp3) 2024_06_16-14-45-11.mp3 Miecz ostatniego króla Polski (Kunstkamera/Dwójka)

 

***

O audycji:

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W audycji "Kunstkamera" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 16.06.2024

Godz. emisji: 14.45

dz

Czytaj także

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 20:00
Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego stolica Polski jest córką Torunia? Książka "Historia Warszawy od początku"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 12:47
Gościem "Poranka Dwójki" będzie historyk i pisarz Błażej Brzostek. Po znakomicie przyjętej książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" nadeszła pora na "Historię Warszawy od początku".
rozwiń zwiń