"Święty Łotr", czyli rupieciarnia Hasiora

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2024 15:00
Sztandary to jeden z rodzajów asamblaży Władysława Hasiora. Inspirowane były chorągwiami i proporcami wojskowymi oraz kościelnymi feretronami. O jednym z nich opowiadaliśmy w audycji "Kunstkamera".
Władysław Hasior - Święty Łotr II | 1986, asamblaż, prezentowany na wystawie Hasior. Trwałość przeżycia w Zamku Królewskim w Warszawie
Władysław Hasior - Święty Łotr II | 1986, asamblaż, prezentowany na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia" w Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wyobraźnię artysty poruszały obrzędy, w których sztandary były wykorzystywane. Sam po raz pierwszy w dużej skali zaprezentował swoje sztandary podczas obchodów Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku na Podhalu w 1973 roku.

W tym tygodniu do naszej kolekcji włączmy obiekt, który niełatwo będzie przechowywać - sztandar Święty Łotr II.

Przybliżyła go nam Katarzyna Rogalska - kuratorka wystawy "Hasior. Trwałość przeżycia", którą można do 8 września oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. A dzięki radiowym archiwom o swojej pracy, komponowaniu asamblaży i znaczeniu przedmiotów używanych w sztandarach opowiadał w audycji sam artysta.


Posłuchaj
14:57 Kunstkamera 2024_08_25-14-44-49.mp3 "Święty Łotr", czyli rupieciarnia Hasiora (Kunstkamera/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 25.08.2024

Godz. emisji: 14.45

Czytaj także

Po pół wieku Władysław Hasior powraca do Zamku Królewskiego. Wystawa w Bibliotece Królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 19:25
50 lat po tym, jak wystawa Władysława Hasiora otworzyła zabytkową przestrzeń Zamku Królewskiego dla prezentacji dzieł kultury, dzieła tego wybitnego i kontrowersyjnego artysty powracają w to miejsce. Tym razem bez mała 100 jego prac zostało zaprezentowanych w Bibliotece Królewskiej na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia".
rozwiń zwiń