Klawesyn, na którym grał Mozart. Niezwykły instrument w poznańskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 11:00
W 2012 roku Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu otrzymało propozycję zakupu klawesynu. Jak się okazało, był to jeden z pięciu instrumentów, które Burkat Tschudi, jeden z najwybitniejszych XVIII wiecznych budowniczych klawesynów, wykonał dla króla Fryderyka II.
Klawesyn jest jednym z pięciu instrumentów, które Burkat Tschudi, jeden z najwybitniejszych XVIII wiecznych budowniczych klawesynów, wykonał dla króla Fryderyka II.
Klawesyn jest jednym z pięciu instrumentów, które Burkat Tschudi, jeden z najwybitniejszych XVIII wiecznych budowniczych klawesynów, wykonał dla króla Fryderyka II.Foto: Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Poznaniu

Klawesyn został wykonany przez Burkata Tschudi w 1765 roku w Londynie. Jest też jednym z pięciu instrumentów, które Shudi zbudował dla króla Fryderyka II. Do dziś obok poznańskiego zachowały się dwa podobne klawesyny w Moskwie i Poczdamie.

Posłuchaj
14:55 2024_12_22 09_30_28_PR2_Kunstkamera.mp3 Klawesyn, na którym grał Mozart. Niezwykły instrument w poznańskim muzeum (Kunstkamera/ Dwójka)

 

Historia jednego instrumentu

Dzięki zachowanej literaturze wiadomo, że zanim instrument trafił na sale dworskie Fryderyka II, grał na nim dziewięcioletni Wolfgang Amadeusz Mozart - podczas swego pobytu w Londynie w 1765 roku.

Muzykolog Alina Mądry zaznaczyła, iż najprawdopodobniej grał też na nim syn Jana Sebastiana Bacha, Carl Philipp Emanuel Bach - nadworny klawesynista Fryderyka II.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu kupiło instrument od prywatnego właściciela w 2012 roku. Następnie przez rok był on konserwowany.

Czytaj także:

Niezwykłą historię instrumentu przypomnieli dla nas: Olga Olejniczak, muzykolożka, pracownik merytoryczny Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu oraz Piotr Cieślak, kierownik pracowni konserwacji w Muzeum Instrumentów Muzycznych, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 22.12.2024

Godz. emisji: 9.30

am/zch

Czytaj także

Cesarskie prezenty. Jubilerskie dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2024 09:30
Szafirowa emalia, misterne perłowe inicjały, grawerowane w złocie ornamenty - tak zdobione były pektoraliki, damskie zegarki naszyjnikowe, które cesarz Napoleon I i jego żona Maria Ludwika ofiarowywali zasłużonym dla siebie damom. Zamawiali je u swojego nadwornego jubilera François-Regnaulta Nitota, właściciela firmy Nitot & Fils w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królewski stolik

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2024 11:42
Znane są tylko dwa takie obiekty na świecie. Jeden z nich stoi w Gabinecie Monarchów Europejskich przy Sali Tronowej w Zamku Królewskim w Warszawie. Stolik-gerydon z 2. połowy XVIII wieku towarzyszył ważnym spotkaniom Stanisława Augusta Poniatowskiego i nie służył do stawiania czy kładzenia na nim przedmiotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głowy, które od blisko 500 lat zdobią Wawel

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 10:00
Wykonane w warsztacie Sebastiana Tauerbacha i snycerza Hansa około roku 1540 były pierwotnie częścią rozległej dekoracji stropu. Z ich trudną historią - pierwotnie było ich 193, wiąże się też nazwisko Xawerego Dunikowskiego...
rozwiń zwiń