Zielnik Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 10:00
"Siedzę dniami całymi na Bielanach rysując rośliny, łażę po Panieńskich Skałach, nad Wisłą, po Krzemionkach, widzę i dostrzegam co to za świat olbrzymi i jak mało z niego się wie" - notował Stanisław Wyspiański pracując w latach 1886-1887 nad studiami rysunkowymi roślin. 
Zafascynowanie Stanisława Wyspiańskiego kwiatami i ziołami wynikało zarówno z wnikliwej obserwacji jak i z głębokiej wiedzy, na temat kulturowego znaczenia roślin
Zafascynowanie Stanisława Wyspiańskiego kwiatami i ziołami wynikało zarówno z wnikliwej obserwacji jak i z głębokiej wiedzy, na temat kulturowego znaczenia roślinFoto: cyfrowe.mnw.art.pl/domena publiczna

Jego zafascynowanie kwiatami i ziołami wynikało zarówno z wnikliwej obserwacji jak i z głębokiej wiedzy, na temat kulturowego znaczenia roślin.


Posłuchaj
15:06 2025_01_05 09_31_33_PR2_Kunstkamera.mp3 Zielnik Stanisława Wyspiańskiego (Kunstkamera/ Dwójka)

 

Dzięki wystawie w Sali Stanisława Wyspiańskiego w MNW możemy oglądać m.in. ołówkowe studia kwiatów, czyli karty tzw. Zielnika. Ten wyjątkowy w sztuce polskiej projekt był podstawą do dalszej pracy artysty, który rośliny czynił bohaterami swoich polichromi, ilustracji, tkanin czy realizacji metaloplastycznych.

Nad kartami Zielnika pochylimy się razem z historyczkami sztuki Pauliną Adamczyk i Katarzyną Mączewską z Muzeum Narodowego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 5.01.2025

Godz. emisji: 9.30

aleksandra łapkiewicz/ zch

Czytaj także

Królewski stolik

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2024 11:42
Znane są tylko dwa takie obiekty na świecie. Jeden z nich stoi w Gabinecie Monarchów Europejskich przy Sali Tronowej w Zamku Królewskim w Warszawie. Stolik-gerydon z 2. połowy XVIII wieku towarzyszył ważnym spotkaniom Stanisława Augusta Poniatowskiego i nie służył do stawiania czy kładzenia na nim przedmiotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głowy, które od blisko 500 lat zdobią Wawel

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 10:00
Wykonane w warsztacie Sebastiana Tauerbacha i snycerza Hansa około roku 1540 były pierwotnie częścią rozległej dekoracji stropu. Z ich trudną historią - pierwotnie było ich 193, wiąże się też nazwisko Xawerego Dunikowskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klawesyn, na którym grał Mozart. Niezwykły instrument w poznańskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 11:00
W 2012 roku Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu otrzymało propozycję zakupu klawesynu. Jak się okazało, był to jeden z pięciu instrumentów, które Burkat Tschudi, jeden z najwybitniejszych XVIII wiecznych budowniczych klawesynów, wykonał dla króla Fryderyka II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczerbiec - najważniejszy symbol państwa polskiego. Co wiemy o jego historii?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 11:49
Szczerbiec to jeden z najważniejszych zabytków w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu, jeden z najcenniejszych mieczy ceremonialnych w Europie. Miecz koronacyjny królów polskich, z którym wiąże się wiele legend i opowieści, dla naukowców pozostaje obiektem badań i dociekań.
rozwiń zwiń