- Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w 2024 roku został chiński poeta Yang Lian.
- Nagroda ma na celu wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta.
- Yang Lian powiedział w audycji, że nagroda nie ma dla niego tylko wymiaru poetyckiego.
"Jego poezja jest bliska Herbertowskiemu rozumieniu sztuki poprzez twórcze nawiązania do tradycji i nieustanny dialog z dawną poezją" - czytamy w uzasadnieniu przyznania chińskiemu poecie tego wyróżnienia. Na pozostanie na Zachodzie zdecydował się po masakrze na placu Tiananmen, wtedy jego książki znalazły się na czarnej liście, a część już wydrukowanych zniszczono. Ale już wcześniej doświadczał represji związanych z rewolucją kulturalną, a w swoich wierszach w grupie tzw. mglistych poetów wymykał się językowi komunistycznej propagandy.
Radość z nagrody
Yang Lian po wiadomości o otrzymaniu nagrody zaczął tańczyć ze swoją żoną. Zapytany o to, powiedział, że było to spontaniczne. - To był śmieszny taniec dyskotekowy. Byliśmy akurat na ulicy. Nie mogliśmy sobie pozwolić na zatańczenie tradycyjnego chińskiego tańca i po prostu wyraziliśmy w ten sposób swoją radość - powiedział.
- Nie tylko ucieszyłem się, ale byłem świadomy, jak ważna jest to nagroda. Uważam bowiem, że zdobycie nagrody poetyckiej w Polsce stawia mnie niejako w środku świata. W miejscu, na które zwrócone są oczy świata - podkreślił.
Czytaj także:
Waga Nagrody im. Zbigniewa Herberta
Gość Polskiego Radia zdradził, że rozumie sytuację w naszym regionie. - Jako chiński poeta wydaje mi się, że rozumiem sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę oraz to, jak bardzo Polska wspiera Ukrainę - powiedział.
Zaznaczył także, że nasz kraj jest wyjątkowym miejscem. - Polska wspiera także takich jak ja. Ludzi, którzy wychowali się w Chinach i cierpieli z rąk dyktatury komunistycznej. Dla mnie zdobycie tej nagrody było czymś więcej. Nie miało tylko wymiaru poetyckiego - podkreślił.
Poezja Herberta
Poeta, zapytany o twórczość Zbigniewa Herberta, stwierdził, że "każdy znaczący poeta przepisuje tradycje po swojemu". - Samo naśladowanie i powielanie tradycji jest wyrazem bezradności i niczego nie daje. Nie służy myśleniu - powiedział.
- Myślę, że Zbigniew Herbert bardzo dobrze rozumiał, na czym polega energia leżąca u podstaw tradycji poetyckiej jak i wszystkich tradycji kultury - dodał.
Członkowie jury o poezji Yang Liana
Michael Krüger powiedział, że chińskiego poetę wyróżnia m.in. to, że zdołał poznać wiele kultur. - To bardzo przyjacielski i otwarty człowiek, który bardzo dużo wie o literaturze. Dużo czasu spędził w Australii, długo mieszkał w Wielkiej Brytanii, we Włoszech. Teraz od 10 lat jest w Niemczech (…) Według mnie jest jednym z najbardziej obytych i wykształconych pisarzy spośród tych, których spotkałem - powiedział.
Krystyna Dąbrowska zwróciła uwagę, że ta nagroda pozwoli wielu czytelnikom na spotkanie z chińskim poetą. - Poezja Yang Liana jest poezją totalną. Taka międzynarodowa nagroda może wprowadzić czyjś głos. Zrobić coś dobrego dla poety nieznanego w danym kraju, ale i dla czytelników, którzy mogą poznać coś nowego - oceniła.
29:58 ROZMOWA Z YANG LIENEM _ LAUREATEM NAGRODY HERBERTA_26873051_2024-05-27T10-08-10.400.1237.mp3 Yang Lian, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w 2024 roku - rozmowa Doroty Gacek (Strefa literatury/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Dorota Gacek
Goście: Yang Lian (laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta), Krystyna Dąbrowska i Michael Krüger (członkowie jury Nagrody im. Zbigniewa Herberta)
Data emisji: 24.05.2024
Godz. emisji: 21.30
dz/mgc/kormp