- Warszawa uzyskała prawa miejskie w 1323 roku.
- W 1569 r. mocą unii lubelskiej została ustanowiona miejscem obrad sejmów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
- Błażej Brzostek zdradził, że założenia urbanistyczne a nawet murarze przywędrowali do Warszawy z Torunia.
W książce "Kawałek świata. Historia Warszawy od początku" Brzostek w mozaikowej, swobodnej formie kreśli obraz Warszawy zmiennej i pełnej ruchu, gdzie przeplatały się i mieszały języki, towary oraz zwyczaje ludzi przybyłych z różnych krajów i kontynentów.
Zakładanie miast w średniowieczu
Błażej Brzostek powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że miasta były zakładane przede wszystkim dla handlu. - Na początku XIV wieku ludzie, którzy uzyskiwali zgody, aby zakładać miasta na ich ziemiach, rozprzestrzeniali się po rozmaitych księstwach, które dziś są Polską. Zakładali miasta po to, żeby handlować i organizować szlaki handlowe - powiedział.
- To byli ludzie, którzy przybyli z Torunia, ale pochodzili z głębi Niemiec. Mówili po niemiecku, myśleli w sposób charakterystyczny dla kupców - znali dobrze matematykę i obliczenia handlowe, ale również znali matematykę miejską - zaznaczył.
Warszawa - córka Torunia
Historyk powiedział wprost, że Warszawa jest córką Torunia. - Miasto założone na prawie niemieckim, to miasto szachownica. Jest tam starannie obliczona szachownica ulic z blokami zabudowy, które mieszczą działki budowlane z kamienicami. To wszystko ma służyć biznesowi - opowiedział.
- Warszawa jest w ścisłym sensie córką Torunia, ponieważ stamtąd zostało przywiezione planowanie i prawo miejskie, a także prawie na pewno murarze - dodał.
Nowa i Stara Warszawa
Błażej Brzostek opowiedział także o dwóch Warszawach, które rozwijały się obok siebie. - Nowa Warszawa była drewniana. Było to miasto handlu, wyrobów włókienniczych i browaru. Pracowała zależnie od Starej Warszawy, która w XV wieku była już zamożnym miastem kupieckim - opowiedział.
- Ona miała bardzo bogatych kupców, którzy budowali murowane domy, spichrze. Nieruchomości wznoszono poza miastem. Ci ludzie rządzili Starą Warszawą, a Nowa Warszawa rozwijała się w cieniu i zależności od Starej Warszawy - powiedział Błażej Brzostek.
17:15 _PR2 (mp3) 2024_06_10-09-32-50.mp3 Błażej Brzostek o historii Warszawy (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: Błażej Brzostek (historyk, pisarz)
Data emisji: 10.06.2024
Godz. emisji: 9.30
dz