Tammuriaty i tarantelle, czyli szaleńcze rytmy południa

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 08:00
Dźwięki z południa Europy - pieśni, tammuriaty i tarantelle, neapolitański duch w muzyce grupy Ars Nova Napoli. Z Włoch także bluesowo-tarantellowy projekt Justina Adamsa & Mauro Durante.
Tarantella, by Alexandre-Thomas Francia
Tarantella, by Alexandre-Thomas FranciaFoto: CC
Tammurriata pochodzi z czasów przedchrześcijańskich, co widać na słynnej mozaice z wykopalisk w Pompejach. Pierwotnie tammurriata była wykonywana tylko jako głos i tammora. Tammora to szczególny, bardzo duży tamburyn używany w tammurriata. Później dołączyły do ​​niego flety trzcinowe podobne do sardyńskich Launedas do melodii.

Dziś tammurriata jest wykonywana na dowolnej kombinacji tammora, akordeonu, gitary, harfy żydowskiej, putipú, scetavaesé, tricabalache i zawsze kastanietów używanych przez tancerzy lub śpiewaków. Ale `dwa niezbędne instrumenty to tammora i głos.
Posłuchamy także muzyki z różnych części Grecji: oniryczny klimat muzyki epirotejskiej to przede wszystkim dźwięki klarnetu. W audycji zatem dwóch wybitnych klarnecistów: Tassos Chalkias w archiwalnych nagraniach oraz mistrz Petroloukas Chalkias w starszych i nowszych nagraniach. Udamy się również na Kretę - muzyka Steliosa Petrakisa i jego zespołu. 

***

Na audycję Za słońcem w niedzielę (9.02) od godz. 17.00 do 18.00 zaprasza Magdalena Tejchma.

Czytaj także

Hafez Modirzadeh przeciwko muzycznej tyranii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:22
W "Nokturnie" dziś pierwsza część rozmowy z cenionym amerykańskim saksofonistą Hafezem Modirzadehem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hafez Modirzadeh: zależało mi, żeby dołożyć coś swojego do świata jazzu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 12:05
- Dorastając, słuchałem Buda Powella, Sonny'ego Stitta, Charliego Parkera, Sonny'ego Rollinsa, Johna Coltrane'a i Dizzy'ego Gillespiego. Zacząłem od Parkera i to dzięki jego muzyce zapragnąłem grać, a później: odnaleźć wśród tych wszystkich głosów swój własny - mówił w Dwójce ceniony amerykański saksofonista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycje muzyczne Turcji i Iranu. Erdal Erzincan i Kayhan Kalhor

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 16:00
Kemencze i baglama zabrzmią wspólnie w poniedziałkowym magazynie „Źródła”. Przed nami muzyka Imperium Ottomańskiego i Persji w wykonaniu jej współczesnych mistrzów – Erdala Erzincana i Kayhana Kalhora
rozwiń zwiń