Architektura vs konflikty, tragedie i społeczne traumy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 10:00
Architektura a konflikty, tragedie i społeczne traumy. W dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej (1.09) rozmawialiśmy o odbudowie. Zarówno tej sprzed kilkudziesięciu lat, jak i dzisiejszej, dotyczącej naszego wschodniego sąsiada - Ukrainy.
Gośćmi Studia projektowego w Programie 2 Polskiego Radia byli: Hubert Trammer, architekt, uczestnik okrągłego stołu Nowego Europejskiego Bauhausu, oraz Petro Vladimirov z Fundacji BRDA
Gośćmi "Studia projektowego" w Programie 2 Polskiego Radia byli: Hubert Trammer, architekt, uczestnik okrągłego stołu Nowego Europejskiego Bauhausu, oraz Petro Vladimirov z Fundacji BRDAFoto: PR2
  • W związku z obroną we wrześniu 1939 roku i powstaniem w 1944 roku najbardziej ucierpiała Warszawa.
  • Niemiecki okupant przez sześć lat niszczył elementy polskiej kultury i architektury w całym kraju.
  • Do tej pory wiele budynków, które padły ofiarą rozbiórki i bombardowań, nie zostało odbudowanych. 
  • Gośćmi audycji "Studio projektowe" byli Hubert Trammer, architekt, uczestnik okrągłego stołu Nowego Europejskiego Bauhausu, oraz Petro Vladimirov z Fundacji BRDA.

- Architekci traktują często odbudowę jako szansę. W tym procesie przede wszystkim ważna jest jednak odpowiedź na potrzeby ludzi. Odbudowa ma być szansą na poprawę ich wcześniejszej sytuacji. Istnieje jednak obawa, że zbyt daleka wizja architekta spowoduje za duże zmiany, a my będziemy powolnie odbudowywać dany obiekt - mówił w Dwójce Hubert Trammer. 

- Najlepszym przykładem odbudowy, która była odpowiedzią na potrzebę, jest odbudowa Dworca Centralnego w Warszawie, której dokonali sami Niemcy podczas wojny - dodał, wyjaśniając.

Czytaj także:

Projekt "Okna" 

Projekt "Okna" to nasz flagowiec. Wiele osób zaczęło wracać do Ukrainy. Na miejscu zobaczyli zniszczone budynki - ale nie w skali wojennej - zniszczone były drzwi i okna. Bardzo szybko okazało się, że w Ukrainie nie ma fabrycznej produkcji szkła okiennego, największym eksporterem okien w Unii jest Polska. W ten sposób zaczęliśmy formować nasz projekt i zbierać każde okno, niezależnie od tego, z czego i kiedy było ono wykonane - powiedział Petro Vladimirov z Fundacji BRDA.

Posłuchaj
29:41 Studio projektowe_01_09_2024.mp3 Architektura vs konflikty, tragedie i społeczne traumy (Studio projektowe/ Dwójka)

Zniszczenia II wojny światowej:

  • Zniszczenie stolicy było w planach Niemców od samego początku inwazji na Polskę.
  • Zarówno w trakcie niemieckiej, jak i sowieckiej okupacji najeźdźcy niszczyli wszystkie elementy polskiego dziedzictwa kulturowego.
  • Już na początku inwazji w 1939 roku w wyniku bombardowań niszczono zabudowania miast, szlacheckie dworki, książęce zamki i wiejskie domostwa. Celem działań okupanta były również obiekty, które nie miały znaczenia militarnego.
  • Przykładem jest miejscowość Frampol, gdzie w wyniku niemieckiego bombardowania zniszczone zostało 90 proc. zabudowań w mieście. Jak się później okazało, nalot był elementem ćwiczeń Luftwaffe.
  • W sierpniu 1940 roku Niemcy zniszczyli jeden z najbardziej symbolicznych monumentów w polskiej kulturze - pomnik Adama Mickiewicza na rynku w Krakowie.
  • Po wojnie elementy budowli odnaleziono na złomowisku w Hamburgu. W 1955 roku, w setną rocznicę śmierci wieszcza, odsłonięto odbudowany pomnik.

***

Tytuł audycji: Studio projektowe

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Hubert Trammer (architekt, uczestnik okrągłego stołu Nowego Europejskiego Bauhausu) oraz Petro Vladimirov (Fundacja BRDA)

Data emisji: 1.09.2024

Godz. emisji: 9.30

zch/kmp

Czytaj także

Organizacja przestrzeni użyteczności publicznej

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 17:51
Mają w swoim dorobku pawilon, centrum edukacyjne, miejskie place i parki. Wiele z tych realizacji było nagradzanych. Gośćmi Studia projektowego byli Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec z pracowni eM4.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architektura krajobrazu i upamiętnienie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 17:27
"Zieleń na gruzach" - tak można opisać wielokrotnie już nagradzany Park Akcji "Burza" w Warszawie. Ten projekt analizuje, rozumie i komunikuje nasze własne, polskie doświadczenie historii i przestrzeni miejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesna architektura sakralna

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 10:00
O tym, z jakich założeń wynika i czym się kieruje budownictwo sakralne - w audycji "Studio projektowe" (18.08) rozmawialiśmy z Anną Cymer, historyczką architektury.
rozwiń zwiń