Puławy – miasto, które rozsławili Czartoryscy

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 17:43
- Czartoryscy byli właścicielami Puław równiutko sto lat. Przez ten czas miasto rozkwitło, stało się rozpoznawalne w całej Polsce, a nawet za granicami naszego kraju - mówiła w czasie audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" Dominika Rodzoch-Młodkowska z Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Pałac Czartoryskich położony jest w samym sercu Puław
Pałac Czartoryskich położony jest w samym sercu PuławFoto: Ewa Kowalska

W ramach cyklu "Małe ojczyzny z wielką historią" tym razem zawitaliśmy do Puław. To nadwiślańskie miasto niemal w połowie drogi między Warszawą i Lublinem, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. To również największe miasto nadwiślańskie między Krakowem a Warszawą, a przy tym największe miasto województwa lubelskiego, niebędące miastem na prawach powiatu.

Posłuchaj
82:36 dwójka na miejscu 7.09.2024.mp3 Czartoryscy, Lesslowie i... badania polarne (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią)

Symbol czasów świetności Puław 

Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stanowiły ważne centrum kultury, którego ogniskiem był dwór Czartoryskich. Bywali tam najwięksi poeci, malarze czy muzycy. I właśnie od Pałacu Czartoryskich i ogrodów wokół tego obiektu rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta.

Jak przypomniała Dominika Rodzoch-Młodkowska z Muzeum Czartoryskich, przedstawiciele tego rodu nie byli właścicielami Puław od początku. - Majątek puławski był wnoszony w wianie, czyli był przekazywany w linii kobiecej. Tak się złożyło, że wnuczka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – Maria Zofia z Sieniawskich primo voto Denhoffowa sprowadziła dopiero Czartoryskich na te ziemie - tłumaczyła nasza przewodniczka.

Czytaj także:

Pamięć o rodzinie Lesslów

Przypomnieliśmy historię Wincentego i Franciszka Lesslów - ojca i syna - związanych z dworem Czartoryskich, i trwający właśnie festiwal muzyczny ich imienia.

Puławy to również ośrodek przemysłowy (choćby przemysłu chemicznego, budowlanego i farmaceutycznego), naukowy (6 instytutów naukowo-badawczych), turystyczno-kulturalny - jako część trójkąta turystycznego Puławy-Kazimierz Dolny-Nałęczów.

  

Odwiedziliśmy także Muzeum Badań Polarnych, którego ekipa dopiero co wróciła z wyprawy na Spitsbergen i zabraliśmy słuchaczy na spacer po tamtejszych niezwykłych lessowych wąwozach. Swoimi wspomnieniami o Puławach dzielili się ze słuchaczami – tam urodzony dyrygent – Michał Klauza i często odwiedzający to miasto perkusista jazzowy - Kazimierz Jonkisz. 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Goście: Honorata Mielniczenko (dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach), Dominika Rodzoch-Młodkowska  i Grażyna Bartnik (Muzeum Czartoryskich), Tomasz Mazur (dyrektor Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów), dr Piotr Kondraciuk (dyrektor Muzeum Badań Polarnych), Wojciech Piskorek (Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym), Michał Klauza, Kazimierz Jonkisz

Data emisji: 7.09.2024

Godz. emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Izabela Czartoryska. Od trzpiotki do patriotki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 05:40
- W młodości trzpiotka i kosmopolitka, zachowała po sobie pamięć patriotki i założycielki cennej kolekcji dzieł sztuki – mówiła dr Maria Czeppe na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze w Polsce muzeum polarnictwa. Dzieła sztuki inspirowane tematyką polarną

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 22:00
Pięciometrowe sanie, skuter śnieżny, a nawet helikopter, znajdują się wśród eksponatów Muzeum Badań Polarnych, które otwarto w zeszłym miesiącu w Puławach. 
rozwiń zwiń