Trzcinowisko - pomnik, który retencjonuje wodę

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 08:57
Trzcinowisko Diany Lelonek to instalacja w przestrzeni publicznej, upamiętniająca Kibuc Grochów - największe żydowskie gospodarstwo rolne w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. 
Trzcinowisko Diany Lelonek to instalacja w przestrzeni publicznej, upamiętniająca Kibuc Grochów
Trzcinowisko Diany Lelonek to instalacja w przestrzeni publicznej, upamiętniająca Kibuc GrochówFoto: Maciej Krüger dzięki uprzejmości Fundacji Witryna.

W audycji opowiemy o wyjątkowym pomniku, w którym historia łączy się z zagadnieniami ekologicznymi, a rośliny są zarówno nośnikami pamięci, jak i sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatycznymi.

Zapraszamy na spotkanie z artystką Dianą Lelonek – autorką koncepcji Trzcinowiska oraz z Agnieszką Sural – kuratorką i inicjatorką upamiętnienia Kibucu Grochów.

W audycji wystąpi również botanik Adam Kapler.

***

Na "Zieloną Dwójkę" w sobotę (22.11) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

am/pg

Czytaj także

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 10:00
Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
rozwiń zwiń