"Powódź wszystkich Polaków" - reportaż Janiny Jankowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:00
W ostatnich dniach wielu z nas wraca pamięcią do wydarzeń z lata roku 1997. W pierwszej audycji z cyklu "Słowa i dźwięki" przypomnieliśmy poruszający dokument z tego czasu.
W Dwójce reportaż Powódź wszystkich Polaków
W Dwójce reportaż "Powódź wszystkich Polaków"Foto: Shutterstock/Foto Dax

Powódź wszystkich Polaków" - reportaż Janiny Jankowskiej.


Posłuchaj
43:42 Słowa i dźwięki 2024_09_20-13-07-23.mp3 "Powódź wszystkich Polaków" - reportaż Janiny Jankowskiej (Słowa i dźwięki - dokumenty i reportaże/Dwójka)

To kronika powodzi tysiąclecia, budowana wyłącznie z faktów i dźwięków, które ukazywały się w Polskim Radiu i w rozgłośniach lokalnych w Opolu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Białymstoku. 27 lat temu padające nieprzerwanie deszcze spowodowały gwałtowny przybór wód i zalanie wielu miast, między innymi Opola, Kłodzka, Nysy i Raciborza. 40 procent powierzchni Wrocławia znalazło się pod wodą. Zginęły 54 osoby, a około 1500 rodzin straciło dach nad głową. Była to jedna z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. 

"Powódź wszystkich Polaków" - audycja nagrodzona została nagrodą Premios Ondas w Międzynarodowym Konkursie w Barcelonie. 

Gośćmi Justyny Piernik byli także autorzy ze Studia Reportażu i Dokumentu PR, którzy obecnie rejestrują wydarzenia trwającej powodzi - Hanna Dołęgowska i Antoni Rokicki.

***

Tytuł audycji: Słowa i dźwięki - dokumenty i reportaże

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 20.09.2024

Godzina emisji: 13.05

dz/am

Czytaj także

"Świadectwo" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 18:00
Ryszard Zieliński miał osiem lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Jego ojciec pracował na terenie warszawskiego getta. Wyprowadził stamtąd żydowskie małżeństwo Paulinę i Kazimierza Berków. Zapraszamy na reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Świadectwo", który opowiada o tej niesamowitej historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer z Filipem Springerem. Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 13:15
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? Komu służy architektura? W "Kwadransie bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer z Filipem Springerem, pisarzem i reporterem.
rozwiń zwiń