Piotr Matywiecki i wierność Biblii

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 21:02
"Wiersz uczyniony jest z duszy znaczeń i ciała dźwięków, ma cechy osobowe. Przy jego lekturze – bardziej niż przy lekturze innych słownych tworów -  mamy odczucie źródłowego obcowania z człowiekiem, a nie ze zlepkiem słów naśladujących czyjąś duchowość. Poeta wyprawia wiersz w świat, jakby posyłał człowieka równego sobie, działającego w jego imieniu, ale przecież osobnego, wolnego. Być może na tym polega poetyckość" – tak w eseju "Natchnienie" z tomu "Dwa oddechy" pisze Piotr Matywiecki.
Audio
  • Piotr Matywiecki i wierność Biblii (Wierność i przemiana/ Dwójka)
Piotr Matywiecki opowie o swojej wierności Biblii , co znajduje wyraz  w tworzonym od 60 lat cyklu Poematy biblijne.
Piotr Matywiecki opowie o swojej wierności Biblii , co znajduje wyraz w tworzonym od 60 lat cyklu „Poematy biblijne”.Foto: Shutterstock/Ringo Chiu

Poeta, eseista, krytyk, bibliotekarz, współpracownik radiowej Dwójki, przez wiele lat biorący udział razem z Iwoną Smolką i Tomaszem Burkiem w audycji "Tygodnik literacki" był kolejnym gościem Doroty Gacek w audycji "Wierność i przemiana".


Posłuchaj
49:00 2025_02_18 19_10_52_PR2_Wiernosc_I_Przemiana.mp3 Piotr Matywiecki i wierność Biblii (Wierność i przemiana/ Dwójka)

 

Jego pierwszy tom poetycki "Podróż" ukazał się równo 50 lat temu. Piotr Matywiecki m.in. odpowie na pytanie, czy lubi świętować jubileusze, opowie o swojej fascynacji sztuką i o nowym tomie esejów "Własne oczy". Wróci do pracy nad książką "Twarz Tuwima" i opowie o swojej wierności Biblii, co znajduje wyraz  w tworzonym od 60 lat cyklu "Poematy biblijne".

***

Tytuł audycji: Wierność i przemiana

Prowadzenie: Dorota Gacek

Gość: Piotr Matywiecki

Data emisji: 18.02.2025

Godz. emisji: 19.10

dz/zch


Zobacz więcej na temat: Biblia Dorota Gacek Dwójka
Czytaj także

To nie mogło być raczej jabłko. Czym był zakazany owoc z ogrodu Eden?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 10:55
- Prace dotyczące ogrodu edeńskiego, przyrodniczych ekosystemów, które funkcjonują w obszarze tzw. irano-turańskim, mówią o tym, że w narrację o Edenie, o Rajskim ogrodzie, wkradł się błąd - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2025 11:03
- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń