"Potop". Jak powstawał legendarny film Jerzego Hoffmana?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:00
W kolejnej odsłonie audycji z cyklu "Fotel z widokiem" autorzy - Adriana Prodeus i Piotr Gociek - spoglądali na film "Potop" i "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana, a także na dokument "Potop. Postscriptum" Łukasza Czajki, którym autor zagląda za kulisy powstawania tego kultowego polskiego filmu historycznego.
W 1974 roku odbyła się premiera filmu Potop w reżyserii Jerzego Hoffmana
W 1974 roku odbyła się premiera filmu "Potop" w reżyserii Jerzego HoffmanaFoto: Shutterstock/irena iris szewczyk

Pod koniec lat 60. Jerzy Hoffman kończy prace nad filmem "Pan Wołodyjowski". Mimo kłopotów, które miał na swojej drodze, w tym między innymi antysemickiej nagonki, wywołanej przez władze PRL-u, to właśnie ten obraz staje się przepustką do stworzenia "Potopu".


Posłuchaj
43:17 _PR2 (mp3) 2024_11_04-13-07-15.mp3 "Potop". Jak powstawał legendarny film Jerzego Hoffmana? (Fotel z widokiem/Dwójka)

O kulisach powstawania tego kultowego filmu historycznego (najdroższego w historii polskiej kinematografii), nominowanego do Oscara w roku 1974, oraz o piętrzących się problemach realizacyjnych i barwnym życiorysie jego twórcy, opowiada film dokumentalny "Potop. Postscriptum" Łukasza Czajki. Ten dokument również przywołaliśmy w naszej audycji.

***

Tytuł audycji: Fotel z widokiem

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 4.11.2024

Godz. emisji: 13.05

am

Czytaj także

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 20:22
- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos w kinie. "Stare filmy o kosmosie pokazują ograniczoność ludzkiej wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 19:47
Film ma to do siebie, że możemy dzięki niemu bez ograniczeń przemierzać przedstawione na ekranie światy. Przygody filmowych bohaterów często wykraczają poza Ziemię. Podróże te zmieniały się wraz z rozwojem kina.
rozwiń zwiń