Odyseja wg Wyspiańskiego, czyli słuchowisko "Powrót Odysa"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2024 07:00
"Powrót Odysa" to dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego z 1907 roku. W Dwójce przypomnieliśmy radiową inscenizację tego dzieła w reżyserii Henryka Rozena. W tytułowej roli usłyszeliśmy Krzysztofa Gosztyłę.
Krzysztof Gosztyła
Krzysztof GosztyłaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Dramat Wyspiańskiego przedstawia powrót Odyseusza do domu na wyspę Itakę po wieloletniej tułaczce, będącej następstwem wojny trojańskiej.

Wracający po 20-letniej nieobecności Odys dokonuje rzezi na pretendentach do ręki Penelopy. Nie tylko nie odbudowuje swego domu, ale go ostatecznie niszczy. W swojej interpretacji Wyspiański modyfikuje jednak epickie wątki Odysei. Dzięki temu zakończenie utworu jest nie tylko przejmujące, ale również zaskakujące...

***

Stanisław Wyspiański "Powrót Odysa" (prod. 2008)

adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen, realizacja: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

obsada: Krzysztof Gosztyła (Odys) oraz Grzegorz Kwiecień, Andrzej Blumenfeld, Emilian Kamiński, Agnieszka Warchulska, Piotr Bąk, Tadeusz Borowski, Jan Jurewicz, Izabella Bukowska, Marek Frąckowiak, Lucyna Malec, Tomasz Marzecki, Mirosław Zbrojewicz, Mieczysław Hryniewicz, Sylwia Najdach, Cezary Nowak, Krzysztof Machowski, Witold Skaruch, Zygmunt Sierakowski

***

Na "Słuchowisko" zapraszaliśmy w sobotę (30.11).

pg/am

Czytaj także

Dr hab. Iwona Rusek: mit był obecny w życiu i twórczości Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 21:30
- Historia nie była dla Wyspiańskiego obciążeniem. Może poczuciem obowiązku i odpowiedzialności, ale zawsze rodzajem perspektywy, kiedy analizuje teraźniejszość. Stąd tradycja, obrzęd i mit to dla niego klucz, żeby zadawać pytania najważniejsze - mówiła w Dwójce dr hab. Iwona Rusek, badaczka literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chryje z Polską. Rzecz o Wyspiańskim". Ostatnie lata życia artysty

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 22:30
Słuchowisko opowiada o ważnych epizodach z ostatnich lat życia Wyspiańskiego. Punktem wyjścia jest rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia autora "Wesela" dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń