I Konkurs Chopinowski - wydarzenie bez precedensu w świecie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 17:00
Polskie Radio od samego początku, czyli od 1927 roku towarzyszy kolejnym odsłonom Konkursu Chopinowskiego. Od tego momentu przyznaje również swoją prestiżową nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Radiowe mikrofony od lat dokumentują nie tylko wypowiedzi bohaterów Chopinowskich zmagań, ale też niezwykłą atmosferę towarzyszącą Konkursowi. 
Zwyciezca I Konkursu Chopinowskiego, Rosjanin Lew Oborin
Zwycięzca I Konkursu Chopinowskiego, Rosjanin Lew OborinFoto: NAC

I Konkurs Chopinowski rozpoczął się niezwykle uroczyście. To była dość mroźna, styczniowa niedziela, choć w salach Filharmonii Warszawskiej atmosfera była bardzo podniosła i dało się wyczuć swoistą gorącą ekscytację. Równo o godzinie 11:00 ceremonię inauguracyjną otworzyła orkiestra pod batutą Emila Młynarskiego wykonaniem "Poloneza op. 53" Fryderyka Chopina.

Następnie głos zabrali dyrektor Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego profesor Witold Maliszewski i przemawiający po francusku Włodzimierz Czetwertyński, prezes Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.


Posłuchaj
120:27 2025_01_05 15_00_34_PR2_Wielki_wiekszy_najwiekszy.mp3 I Konkurs Chopinowski - wydarzenie bez precedensu w świecie muzyki (Wielki, większy, największy/ Dwójka)

 

Pierwsza odsłona chopinowskich zmagań

I Konkurs trwał równo tydzień - od niedzieli 23 stycznia do niedzieli 30 stycznia - i miał jedynie dwa etapy: eliminacje i finał. Wzięło w nim udział 26 pianistów, których wiek nie przekraczał 28. roku życia. Wśród tych młodych wykonawców szesnastu było z Polski, czterech z ZSRR, wśród których pojawiła się postać słynnego później kompozytora Dmitrija Szostakowicza. Poza nimi swoich reprezentantów, po jednym z każdego kraju, miały jeszcze Austria, Belgia, Holandia, Łotwa, Szwajcaria i Węgry.


Czytaj także:


Tryumf Rosjanina

Konkurs wygrał Rosjanin Lew Oborin. Nagrodę drugą zdobył Polak Stanisław Szpinalski, a trzecią Polka Róża Etkin. Za najlepszego wykonawcę mazurków uznano Polaka Henryka Sztompkę, któremu przypadła nagroda ufundowana przez Polskie Radio. Należy też dodać, że wśród finalistów znalazło się 5 reprezentantów Polski i 3 z ZSRR.

Uważa się, że inicjatorem konkursu był znany pianista i pedagog Jerzy Żurawlew, który wśród powodów zorganizowania tego I Konkursu, z myślą także o następnych edycjach, umieszczał chęć sprowokowania wielkiej, narodowej i muzycznej dyskusji o tym, jak grać Chopina.

"Wielki, większy, największy"

Rok 2025 przyniesie nam nie tylko wielki jubileusz Polskiego Radia, ale także XIX odsłonę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji chcemy przypomnieć o wiekowych związkach łączących Polskie Radio ze światowym fenomenem życia muzycznego, jakim stał się Konkurs Chopinowski. Zapraszamy na cykl "Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach". 

Cykl tworzony jest przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. 

***

Tytuł audycji: Wielki, większy, największy

Prowadzenie: Róża Światczyńska i Przemysław Psikuta

Data emisji: 5.01.2025

Godz. emisji: 15.00

info pras./PR Historia/zch

Czytaj także

Konkurs Chopinowski 2025. Kolejki do kas, mobilizacja w internecie - bilety szybko znikają!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 11:36
We wtorek (1.10) punktualnie w południe rozpoczęła się sprzedaż biletów online. Po półgodzinie wyczerpała się cała dostępna pula. Przez całą noc zaś w kolejkach do kas Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie stali melomani z całej Polski i świata. Rekordziści czekali na upragnione wejściówki ponad 16 godzin!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski 2025. Precedens, który nazywa się Garrick Ohlsson

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 17:39
- O ile pamiętam, zagraniczny pianista, muzyk, ktokolwiek, nigdy nie był głównym jurorem, przewodniczącym jurorskiego składu. Jeśli chodzi o Garricka Ohlssona, mam do niego ogromną słabość, bo bardzo lubię jego grę – mówił w Dwójce Andrzej Sułek na temat jury XIX Konkursu Chopinowskiego, na czele którego w przyszłym roku stanie amerykański pianista.
rozwiń zwiń