Rok 2025 przyniesie nam wyczekiwaną XIX odsłonę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Sprzedaż stacjonarna biletów, podobnie jak ta online, wystartowała już w październiku 2024 roku, a bilety wyprzedały się w mgnieniu oka.
05:05 _PR2 (mp3) 2024_12_30-08-13-58.mp3 2025 - rok Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)
- Jedyna szansa, żeby je kupić, to jeżeli pojawiłyby się jakieś zwroty, w co szczerze wątpię, patrząc na to, z jakimi emocjami ludzie walczyli o bilety. Te online, na finały, zniknęły w dwie minuty, a na pozostałe w niespełna trzydzieści minut. Natomiast kolejka do sprzedaży w okienku stała niemal przez całą dobę - opowiadał w Dwójce Aleksander Laskowski, Rzecznik Prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Czytaj też:
Rekordowa liczba zgłoszeń
Początkowo pianiści mogli wysyłać swoje zgłoszenia do 15 grudnia, jednak termin naboru został wydłużony do 12 stycznia 2025 roku. - Wynika to z faktu, że zaostrzono kryteria tego, jak należy zrealizować nagrania. Dostaliśmy sygnały, że wielu pianistów potrzebuje więcej czasu, aby profesjonalnie i zgodnie z wymogami regulaminu, czyli w jednym ujęciu, wykonać swoje nagranie aplikacyjne.
Na podstawie tych zgłoszeń komisja wybierze tych, którzy zostaną dopuszczeni do eliminacji. Zakwalifikowanych pianistów poznamy najpóźniej 5 marca, zaś usłyszymy ich na żywo na przełomie marca i kwietnia podczas przesłuchań w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. - Mimo że często kandydaci zgłaszają się w ostatniej chwili, już teraz spodziewamy się rekordowej liczby zgłoszeń - zdradził rzecznik NIFC.
Wielkie nazwiska z jury. Na czele Garrick Ohlsson
O prestiżu konkursu świadczy grono jurorów, które będzie oceniać zmagania uczestników. Wśród nich znalazła się między innymi zwyciężczyni konkursu w 2015 roku Yulianna Avdeeva, a także John Allison, Nelson Goerner, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny. Po raz pierwszy w prawie stuletniej historii tego wydarzenia na czele szacownej komisji stanie pianista nie pochodzący z Polski.
- Garrick Ohlsson będzie przewodniczącym. Jest niezwykłą osobowością, pianistą ogromnej kultury. Artystą, który tak głęboko wniknął w dzieło Fryderyka Chopina, że wielką radością jest słuchać tego, jak opowiada o tej muzyce i jak tę muzykę wykonuje. Myślę, że również będzie umiał sobie poradzić jako juror - podkreślił Aleksander Laskowski.
Panteon światowej pianistyki
Osiemdziesięcioro najlepszych pianistów, wyłonionych na drodze eliminacji, weźmie udział w październikowych zmaganiach i powalczy o wejście do kolejnych etapów.
- Sukcesem jest już przejście do każdego kolejnego etapu. A im bliżej finału, tym bliżej Olimpu. Miejsce pierwsze to oczywiście wspaniała nagroda finansowa, splendor, ale przede wszystkim wejście do panteonu światowej pianistyk i i gwarancja wspaniałej kariery - mówił gość audycji. Przypomnijmy, że podczas ostatniego, XVIII Konkursu Chopinowskiego zwycięzcą został Kanadyjczyk Bruce Liu.
Konkurs Chopinowski w radiowej Dwójce
Oficjalne rozpoczęcie XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zaplanowano na 2 października 2025 roku w Filharmonii Narodowej. Zwycięzcę poznamy już 20 października 2025 roku. Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 60 tysięcy euro. Sympatycy muzyki Fryderyka Chopina będą mogli tradycyjnie śledzić poszczególne etapy w Programie 2 Polskiego Radia.
Polskie Radio od samego początku, czyli od 1927 roku, towarzyszy kolejnym odsłonom Konkursu Chopinowskiego. Z tej okazji radiowa Dwójka zaprasza na wyjątkową audycję "Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach", którym chcemy przypomnieć o wiekowych związkach łączących Polskie Radio ze światowym fenomenem życia muzycznego, jakim stał się Konkurs Chopinowski.
***
Rozmawiała: Agata Woźniak
Gość: Aleksander Laskowski (Rzecznik Prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)
Data emisji: 30.12.2024
Godzina emisji: 8.15
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
am/dz