Grażyna Jagielska: wyzwaniem było dla mnie zrobienie zakupów w supermarkecie...

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 13:00
- "Lękowcy" boją się chaotycznego tłumu. Często porzucają zakupy w połowie i uciekają - opowiadała w Dwójce autorka m.in. książek "Miłość z kamienia" oraz "Anioły jedzą trzy razy dziennie". Za zaangażowanie w pracę męża, słynnego korespondenta wojennego zapłaciła bardzo wysoką cenę.
Audio
  • Grażyna Jagielska: wyzwaniem było dla mnie zrobienie zakupów w supermarkecie... (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Grażyna Jagielska
Grażyna Jagielska Foto: PAP/Jacek Turczyk

Grażynę Jagielską przez lata paraliżował strach. Żyła problemami męża. Dla jego pasji poświęciła swoje życie. W końcu jednak musiała zawalczyć o siebie. Przeżyła własny "lot nad kukułczym gniazdem". Spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym - w wojskowej klinice stresu bojowego. Te doświadczenia opisała w swojej najnowszej książce "Anioły jedzą trzy razy dziennie" oraz w Dwójkowej audycji "Przestrzenie kultury".

- Krytycznym momentem dla współuzależnionej żony alkoholika jest ten, w którym jej partner rzuca picie. Ja poczułam to samo, gdy Wojtek przestał wyjeżdżać na obszary objęte działaniami wojennymi. W moim życiu pojawiła się przerażająca pustka - wyznaje Grażyna Jagielska - To jest uzależnienie: od adrenaliny, ale też od poczucia, zwykle złudnego, że ma się wpływ na losy świata - podkreśla. Stres uczynił w jej umyśle ogromne spustoszenia. Do dziś ta zawodowa tłumaczka ma problem z odbyciem prostej rozmowy w języku angielskim...

Podczas terapii gość Katarzyny Nowak spotkał żony alkoholików czy kobiety dotknięte problemem przemocy w rodzinie, ale też żołnierzy z zespołem stresu pourazowego. - Początkowo wydawało mi się dziwne, że wobec obu grup stosuje się te same metody terapeutyczne. W końcu zrozumiałam, że w istocie mamy tego samego wroga: lęk - opowiada Jagielska. - Ja uczyłam się od weteranów umiejętności walki. Oni próbowali uczyć się od nas "normalnego życia". W wojsku nie ma bowiem miejsca na uczucia i myśli. Tam jest tylko wykonywanie zadań - wyjaśnia.

Z czasem Jagielska zaczęła spisywać losy współuczestników procesu terapeutycznego. Z literackiego przetworzenia ich historii narodziła się książka "Anioły jedzą trzy razy dziennie". Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji "Przestrzenie kultury".

mm/as

Zobacz więcej na temat: psychologia reportaż
Czytaj także

"PAP to oaza dziennikarstwa polegającego na informacji"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 15:30
- Pracując w PAP, nie mogłem się oderwać od tych dalekopisów, które wypluwały co chwila nowe informacje ze świata. Miałem wrażenie, że mam dostęp do czegoś, co dla większości ludzi jest niemożliwe - swoją pracę w PAP wspominał w Dwójce Wojciech Jagielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jagielski: poszedłbym za Mandelą

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 19:00
- Nie wiem, czy wśród dzisiejszych przywódców potrafiłbym znaleźć kogoś takiego, za kim ruszyłbym bez wahania. Mandeli łatwo jest wierzyć - mówił w Dwójce Wojciech Jagielski o bohaterze swojej książki "Trębacz z Tembisy". Nelson Mandela zmarł w Johannesburgu w wieku 95 lat.
rozwiń zwiń