Ed Vulliamy: Brutalność się do nas zbliża

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 17:10
- Myślimy o sobie, że jesteśmy tacy wspaniali, w odróżnieniu od tych złych ludzi w Meksyku, którzy gwałcą, rozczłonkowują ciała i zakopują je na pustyni, wieszają ludzi na mostach - mówił w Dwójce zwycięzca nagrody Kapuścińskiego.
Audio
  • Autorzy najlepszych książek reporterskich, finaliści Nagrody Kapuścińskiego w Dwójce
Fikret Alic (L), były więzień obozu w Omarsku z brytyjskim dziennikarzem Edem Vulliamym (P) podczas obchodów 20 rocznicy zamknięcia obozu. Vulliamy jako pierwszy pokazał światu zdjęcia obozów na północnym-zachodzie Bośni i Hercegowiny podczas wojny w latach 1992-95.
Fikret Alic (L), były więzień obozu w Omarsku z brytyjskim dziennikarzem Edem Vulliamym (P) podczas obchodów 20 rocznicy zamknięcia obozu. Vulliamy jako pierwszy pokazał światu zdjęcia obozów na północnym-zachodzie Bośni i Hercegowiny podczas wojny w latach 1992-95.Foto: PAP/EPA

Laureat tegorocznej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki - Ed Vulliamy napisał książkę "Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy"!
Pisał o przemycie narkotyków do Stanów i broni do Meksyku. To książka o naszej, bardzo realnej współodpowiedzialności.
- To jest nasza wojna, bo nasze społeczeństwo w ogromnym stopniu zależy od narkotyków. Tak jest, czy nam się to podoba, czy nie - mówił w "Przestrzeniach Kultury" Vulliamy.
Dlatego opisy potwornej przemocy mieszają się w tej książce z opisani cynicznych malwersacji finansowych.
- Myślimy o sobie, że jesteśmy tacy wspaniali, w odróżnieniu od tych złych ludzi w Meksyku, którzy gwałcą, rozczłonkowują ciała i zakopują je na pustyni, wieszają ludzi na mostach - mówił - Jednak, co tak naprawdę miliony Europejczyków, Amerykanów robią w internecie o trzeciej nad ranem? W cyberprzestrzeni dzieją się rzeczy odrażające.
Wszystko się przenika. Kiedyś Vulliamy, jako korespondent wojenny pokazywał okrucieństwa drugiej strony, aby udowodnić swoją tezę. To już przeszłość, bo meksykańskie kartele same umieszczają na youtubie bardzo brutalne filmy.
- Mówią: "Możecie razem z nami gwałcić młode dziewczyny, a potem wyrzucać ich ciała na pustyni". To działa. Ludzie myślą sobie "Nieźle, to mi się podoba. Muszę się spieszyć, bo będą zdejmować te filmy" - mówił w Dwójce - Nie chcemy być blisko, lubimy bezpieczną odległość od złych rzeczy. Niestety wszystko się zmienia, wszystko się coraz bardziej do nas zbliża.


W "Przestrzeniach kultury" Katarzyna Nowak rozmawiała o najlepszej literaturze non-fiction. W studiu gościły jurorki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Małgorzata Szejnert i Joanna Bator.
Rozmowa dotyczyła wyróżnionych książek, słuchaliśmy również wypowiedzi innych finalistów nagrody.


Czytaj także

Wybraniec Boży - cesarz Haile Selassie I

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 06:08
Jest rok 1941, tłumy wiwatują na ulicach Addis Abeby. Niektórzy padają na kolana obok stojących na baczność gwardzistów cesarskich. W odkrytym wozie on - potomek Saby i Salomona, król królów, lew Afryki, cesarz Haile Selassie I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie można być trochę na wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 12:00
- Ryszard Kapuściński powiedział kiedyś, że to zawód tylko na jakiś czas, bo wyniszcza i fizycznie i psychicznie. To zawód totalny, nie można być tylko trochę na wojnie - mówi Anna Wojtacha, korespondentka wojenna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wojna futbolowa" Kapuścińskiego trafi do kin!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 11:31
Kanadyjski reżyser Philippe Falardeau kupił prawa do ekranizacji książki polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego o konflikcie pomiędzy Hondurasem a Salwadorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nominacje do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:53
Pięć książek polskich autorów znalazło się wśród 10 tytułów nominowanych w tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
rozwiń zwiń