Pocztówka z Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 14:15
- Widać świat, który się zatrzymał w czasie gdzieś w latach 70., nie ma elektryczności, nie ma części, żeby zastąpić te, które rdzewieją, nie ma pracy dla ludzi, więc i młodzi i starzy siedzą i patrzą na drugą stronę - opowiada Maria Kruczkowska – dziennikarka, która o Azji wie niemal wszystko.
Audio
  • Maria Kruczowska opowiada o Korei Północnej
  • Katarzyna Bielas o książce Orianny Fallaci "Wywiad z historią”

Biała plama? Kraj zagadka? Korea Północna – przybliżają nam ją książki Barbary Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej" oraz Doriana Malovica i Juliette Morillot "Uchodźcy z Korei Północnej. Relacje świadków", o których w "Przestrzeniach kultury" opowiadała publicystka Maria Kruczkowska. - "Królestwo pustelnika" to termin stosowany do całego Półwyspu Koreańskiego już pod koniec XIX wieku – podkreśla gość Katarzyny Nowak.

To swoiste zamykanie się przed światem jest tendencją kultury koreańskiej, by nie wpuszczać cudzoziemców ani tego, co oni co ze sobą wnoszą. - W XVII wieku król koreański zamknął Koreę po kilku falach najazdów. Mówią o sobie, że są "małą krewetką" miedzy dwoma rekinami, Chinami i Japonią – wyjaśnia Maria Kruczkowska przyczyny izolacjonizmu. Faktycznie wszystko, co wiemy o tym kraju, wiemy od uchodźców. Są źródła oficjalne, ale problem sprowadza się do tego, że trzeba wiedzieć jak je interpretować, dlatego wciąż tym najważniejszym źródłem wiedzy pozostają uchodźcy.

Dorian

- Książka Francuzów jest próbą objęcia całości losów Koreańczyków północnych gdziekolwiek by oni nie byli. Morillot jest koreanistką, a Malovic sinologiem, więc mieli ten atut, że mogli rozmawiać z miejscowymi bez tłumacza. Z kolei książka Demick jest łatwiejsza w odbiorze, bardzo uporządkowana – sportretowała starannie wybranych bohaterów, reprezentujących różne zawody i kategorie wiekowe – mówi gość Dwójki. Samo przekroczenie rzeki jest dka Koreańczyków symboliczne, kłopoty przychodzą później. Uchodźcy trafiają do Chin, gdzie nie są przyjmowani z otwartymi ramionami. – Najtrudniejsza bariera do pokonania jest w nich samych. To jest mur, który buduje w nich szkoła i propaganda. Wierzą, że Korea Północna jest rajem na ziemi, wyjeżdżają, dlatego że są przyciśnięci do muru – tłumaczy Maria Kruczkowska.

Oriana
Oriana Fallaci "Wywiad z historią"

O apogeum głodu z końca lat 90., obecnej sytuacji w "pustelniczym królestwie", turystycznym otwarciu Korei Północnej i prognozach na przyszłości kraju, dowiesz się więcej słuchając całej dyskusji wokół książek. W audycji także rozmowa z Katarzyną Bielas o sztuce wywiadu. Ciekawe o co zapytałaby, gdyby mogła, Orianę Fallaci? Książka "Wywiad z historią" w polskim przekładzie niebawem będzie dostępna w księgarniach. Informacje o tych wydawniczych premierach i zapowiedziach w "Przestrzeniach kultury" – 21 stycznia 2012.

Czytaj także

Człowiek bez rozmowy nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 08:00
- Wywiad bywa przygodą. Jesteśmy przygotowani, idziemy i nagle ten człowiek odkrywa przed nami coś zupełnie zaskakującego. To bywa objawieniem - mówi reporter Marek Miller.
rozwiń zwiń