Będzie to - jak zapowiada dystrybutor filmu - "historia legendy, o której pamięć prawie całkowicie udało się zatrzeć komunistom".
Reżyserem jest Ryszard Bugajski, twórca głośnego przed laty „Przesłuchania”.
General Fieldorf, pseudonim "Nil", kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej w czasie II Wojny Światowej Warszawie. Dowodził m.in. zamachem na dowódcę SS i policji niemieckiej Franza Kutscherę, zwanego "katem Warszawy".
W 1945 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany na Ural. Filmowa opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania, kiedy zmuszony jest podjąć niebezpieczną grę z Urzędem Bezpieczeństwa. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, między innymi brawurowe sceny akcji AK, w której zlikwidowano Kutscherę. Z dużą dozą realizmu film ukazuje również okrutne metody przesłuchań więźniów w Urzędzie Bezpieczeństwa.
W pozostałych rolach wystąpili między innymi Alicja Jachiewicz, Anna Cieślak, Magdalena Emilianowicz, Zbigniew Stryj.
Z kolei data premiery kinowej filmu fabularnego „Popiełuszko” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego została przesunięta.
Film wejdzie do kin 27 lutego 2009, a nie jak zapowiadano 20 lutego. Film jest opowieścią o życiu i pracy ksiedza Jerzego Popiełuszki w kontekście polskiej historii i kościoła. Ukazuje ważne dla przyszłej postawy księdza wydarzenia z dzieciństwa i młodości, jak również pierwsze oznaki rodzącego się po jego śmierci kultu. W roli księdza Popieluszki wystąpił Adam Woronowicz.