Rafał Kiewisz, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, koordynował projekt "Mazury cud natury", a obecnie zajmuje się "Warmińską Rebelią Kultury". Skoro Mazury to natura, Warmię postanowiono promować poprzez kulturę. Wydarzenia kulturalne zaplanowano tak, by nie konkurowały z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem,Gdańskiem, by pojawiła się nowa jakość.
- W świadomości powszechnej nie ma Warmii, wszystko nazywa się popularnie Mazurami. Stąd Rebelia. Kultura na Warmii walczy z Mazurami o dostrzeżenie – mówił Rafał Kiewisz.
Edward Cyfus, znawca gwary warmińskiej wyjaśniał różnicę między oboma regionami:
- Warmia zawsze była katolicka, Mazury zaś protestanckie. Warmiaka od Mazura różni gwara, tradycje, obyczaje. Mówi się, że najłatwiej poznać, gdzie się zaczyna Warmia po dużej liczbie wotywnych kapliczek, powstałych zwłaszcza po epidemiach, które dotknęły Warmię w XVIII wieku.
W audycji Justyny Piernik wzięli udział m.in Edward Cyfus (Warmiak, pisarz, znawca gwary warmińskiej), Grzegorz Młymarski (koordynator projektu "Rebeli w gotyku"), Maria Stokłosa (z Fundacji Burdąg, koordynator projektu Nowy Taniec"), czy Angelika Gromotka (ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, koordynator projektu "Rebelia designu").