Wytyczył nowe literackie szlaki, napisał jedną z najważniejszych książek XX wieku, książkę-mit, misternie skonstruowany, niemożliwy do jednokrotnego ogarnięcia labirynt, dzieło otwarte i, dla wielu, absolutne. A przecież był nie tylko "Ulisses "- także "Dublińczycy", "Portret artysty z czasów młodości" czy też "Finnegans Wake". W styczniu tego roku minęło siedemdziesiąt lat do śmierci Jamesa Joyce'a.
O irlandzkim pisarzu opowiedzą w naszej audycji: Antoni Libera - tłumacz, pisarz i reżyser teatralny, dr Katarzyna Bazarnik - anglistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek poświęconych Joyce’owi, oraz Małgorzata Goraj-Bryll, wielbicielka Joyce'a, propagatorka wiedzy o poezji irlandzkiej, autorka książki "W butach Joyce'a" (prywatnie zaś: żona Ernesta Brylla, byłego ambasadora RP w Irlandii).
Nasi goście zastanowią się m.in. na tym, czy dzieła Joyce'a odkryły już przed nami swoje wszystkie tajemnce, co irlandzki pisarz wniósł do światowej literatury, jaki wywarł wpływ na czytelników i literackich badaczy, na czym polega jego fenomen i jak się świętuje jego pamięć - nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie…
Zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.
6 lutego (niedziela), godz. 18:00