Nie pomogły zakazy. Karty podbiły Europę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 13:30
Służyły przede wszystkim do wróżenia, później jednak przeważył ich aspekt rozrywkowy i hazardowy. Z czego wziął się sukces kart?
Audio
  • Nie pomogły zakazy. Karty podbiły Europę (Notatnik Dwójki)
Paul Cezanne Gracze w karty
Paul Cezanne Gracze w kartyFoto: Pontauxchats Ier./Wikipedia

- Ich rodowodu powinniśmy się doszukiwać w Chinach. Tam był podatny grunt do ich powstania, gdyż w 105 n.e roku wynaleziono papier- mówił w Dwójce Andrzej Rzepkowski, kolekcjoner, który od wielu lat gromadzi talie kart do gry, począwszy od reprintów najwcześniejszych po XX-wieczne i współczesne.

Materiały źródłowe wspominają o istnieniu kart już w 8 wieku n.e., nie można jednak stwierdzić, kiedy dotarły do Europy. Wiemy tylko, że pierwsze zapiski o nich pochodzą z XIV wieku. Kolejne znane nam rozporządzenia dotyczą już właściwie zakazów w gry karciane.

- Kiedy pokazały się w Europie, nastąpiło prawdziwe trzęsienie ziemi. W okresie średniowiecza rozrywek dostępnych dla wszystkich nie było za dużo – wyjaśniał gość "Notatnika Dwójki. Grywano w domino, w kości i w karty właśnie. Różnorodność gier karcianych była tak duża, każdy znajdował coś dla siebie. A że przede wszystkim grywano na pieniądze, stąd ukazywały się zakazy...

- Z punku widzenia wielkiej historii, karty nie miały na nią wpływu, ale jeżeli spojrzymy na dzieje historii, mentalności, kultury, literatury, teatru, to stwierdzimy, że odgrywają one bardzo ważną rolę – mówił prof. Tadeusz Cegielski. - Sądzę, że gra w karty na pieniądze była plebejską, popularną rozgrywką, a arystokracja wykorzystywała je raczej do wróżenia. W epoce nowożytnej stają się one popularne również na salonach. Wydaje się, że szachy i karty miały swoje wspólne źródło – tłumaczył.
Karcianą kolekcję Andrzeja Rzepkowskiego można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie do 16 marca.
Audycję przygotował Dawid Dziedziczak.
pp/bch

Zobacz więcej na temat: HISTORIA rozrywka
Czytaj także

Gry komputerowe - niebezpieczna rozrywka?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2012 21:52
W audycji Nocne Czaty rozmawialiśmy o niebezpieczeństwach, które niosą gry komputerowe. Czy możliwe jest, by wchodząc w świat gry, zacierała się granica między tym, co realne, a wirtualne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozrywka na planszy i w kratkach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 14:43
Czy łatwo jest tworzyć gry planszowe? Jak układa się dobre krzyżówki? Na te pytania odpowiadają na antenie radiowej Jedynki Bożena Michalska z produkującej gry planszowe firmy GRANNA i Marcin Pieszczyk, sekretarz Programu Drugiego Polskiego Radia, autor krzyżówek dla "Przekroju" i "Zwierciadła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hazard i blef w grze "Mały Książę. Stwórz mi planetę"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 19:38
Gra polega na tym, żeby zbudować… planetę. Oczywiście każdy z graczy buduje swoją, a do dyspozycji ma szesnaście małych płytek.
rozwiń zwiń