Kto i jak pisze naszą historię?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 20:00
Sierpień i wrzesień są w Polsce miesiącami szczególnie nasyconymi historią. Ale, co i jak pamiętamy, zmienia się niemal z każdym rokiem...
Kotwica, czyli symbol Polski Walczącej
Kotwica, czyli symbol Polski WalczącejFoto: Jake, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Takie można odnieść wrażenie, obserwując chociażby obchody okrągłych rocznic Powstania Warszawskiego czy sierpnia '80. A przecież chodzi o historię - coś, co ze swojej natury już zmienić się nie może...

Ten paradoks postaramy się rozwikłać w znakomitym gronie. Studio Dwójki odwiedzą: Anna Ziarkowska, kierownik działu edukacji Domu Spotkań z Historią i kuratorka Warszawskiego Ogrodu Sprawiedliwych, dr hab. Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Adam Rębacz - nauczyciel historii w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Hoffmanowej, członekzarządu Stowarzyszenia "Otwarte". Porozmawiamy, kto i jak kształtuje naszą pamięć zbiorową, jaki to może mieć wpływ na nasze życie i poglądy oraz gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla naszej osobistej pamięci.

***

Na "Notatnik Dwójki" - we wtorek (7.09) w godz. 13.00-13.30 - zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

mm

Czytaj także

"Przeżyliśmy, by mówić i pamiętać"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 20:00
- Ja jestem tylko żołnierzem, któremu Pan Bóg pozwolił przeżyć. Każdy żołnierz, który przeżył, ma obowiązek pamiętać o tych, którzy polegli. Przeżyliśmy po to, żeby o nich mówić - stwierdza Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziejsi 20-latkowie. Czy walczyliby w powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:50
Harcerze z ZHR nakręcili film, w którym powstańcy mówili, co chcieliby zrobić, gdyby dzisiaj mieli po 20 lat. Czy młodzi ludzie sami poszliby w ślady powstańców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głosy Solidarności. 35. rocznica Porozumień Sierpniowych w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 12:00
Zakończył się na specjalny cykl audycji, w których wydarzenia Sierpnia '80 wspominać będą ich świadkowie i uczestnicy.
rozwiń zwiń