Poznańskie Słowiki w Białym Domu
Stefan Stuligrosz napisał ponad 600 dzieł, przede wszystkim religijnych utworów chóralnych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu.
Stefan Stuligrosz długo był związany z poznańską Akademią Muzyczną jako wykładowca dyrygentury chóralnej. Był prorektorem i przez 14 lat rektorem tej uczelni. Międzynarodowe uznanie i liczne nagrody zawdzięczał wieloletniej pracy z "Poznańskimi Słowikami" jako kierownik artystyczny i dyrygent.
Chór pod dyrekcją Stefana Stuligrosza koncertował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii. W 1992 roku wystąpił w Koncercie Galowym w Dniu Narodowym Polski na Wystawie Światowej EXPO w Sewilli. W 2010 roku Stefan Stuligrosz został odznaczony Orderem Orła Białego.
Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. Ukończył muzykologię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Jest też absolwentem Wydziału Wokalnego i Wydziału Kompozycji, Teorii i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.
W czasie okupacji prowadził zajęcia konspiracyjnego chóru, występującego w poznańskich kościołach i prowadzonego wcześniej przez księdza Wacława Gieburowskiego. Za osiągnięcia w działalności artystycznej oraz w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymał liczne odznaczenia i nagrody.
W 1989 roku został odznaczony przez papieża Jana Pawła II Wielkim Krzyżem ze Srebrną Gwiazdą Komandorii świętego Sylwestra Papieża. Jest także laureatem tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nagrodzono go również Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" i Nagrodą miasta Poznania.
Zagranicą został uhonorowany między innymi symbolicznymi kluczami do Nowego Jorku, Filadelfii i Chicago.
"Poznańskie Słowiki" pod kierownictwem Stefana Stuligrosza powstały w 1945 roku. Od 1950 roku działają przy Filharmonii Poznańskiej. Ich międzynarodową karierę zapoczątkował udział w trzecim światowym Festiwalu Młodzieży w Berlinie. Chór wykonuje głównie dzieła muzyki renesansu i baroku. Daje co roku kilkadziesiąt koncertów. "Słowiki" występowały w salach koncertowych na całym świecie. Od początku istnienia chóru należało do niego około1500 śpiewaków.
(pp)