Prowokacyjny, tajemniczy kształt

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 10:39
W "Notatniku Dwójki" spotkaliśmy się z Krzysztofem M. Bednarskim. Ceniony rzeźbiarz opowiedział o swoim najsłynniejszym projekcie, pokazywanym właśnie w Warszawie.
Audio
Krzysztof M. Bednarski, Moby Dick  Sekcja, 2008 brąz, patyna czarna
Krzysztof M. Bednarski, Moby Dick — Sekcja, 2008 brąz, patyna czarna Foto: dzięki uprzejmości Galerii aTak

W Galerii aTAK można oglądać wystawę jego prac. Bednarski - absolwent warszawskiej ASP, zdobywający doświadczenie pod okiem profesora Jerzego Jarnuszkiewicza, jednocześnie związany z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego - to artysta od lat zajmujący się zagadnieniami dla rzeźby najistotniejszymi. Jest autorem wybitnych pomników, przestrzennych instalacji, wreszcie rzeźbiarskich cykli. Artysta od lat mieszka na stałe w Rzymie i jednocześnie  aktywnie uczestniczy w polskim życiu artystycznym.
"W 1987 roku stworzył niezwykłą rzeźbę - 'Moby Dick', czyli '16 wycinków na nieskończoność', która  stała się swego rodzaju manifestem artystycznym drugiej polowy lat osiemdziesiątych. Poetyckim obrazem pogoni za nieosiągalnym, kosmicznym symbolem uniwersalnego porządku, rzeźbiarską i intelektualną prowokacją. Ta praca, dziś w stałej kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, przyniosła Bednarskiemu szerokie uznanie i ugruntowała jego pozycję w świecie. "Moby Dick" jest szczególnym modelem przestrzeni, na którym artysta wielokrotnie dokonywał daleko idących przekształceń, każdorazowo kreując go od nowa. Rzeźba stała się początkiem całego, rozłożonego na lata cyklu, w którym Bednarski dokonywał transformacji motywu łodzi - lewiatana, badał wynikające z nich relacje przestrzenne i znaczeniowe" - pisze profesor Waldemar Baraniewski, kurator wystawy.
Zapraszam do wysłuchania opowieści o rzeźbiarzu i jego historii "Moby Dicka". W audycji wystąpili artysta oraz towarzyszący jego twórczości od lat profesor Waldemar Baraniewski.
Audycję zrealizowała Aleksandra Łapkiewicz

Czytaj także

30 lat temu wystawiła się Gruppa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 13:18
Mija 30. rocznica pierwszej wystawy słynnej grupy artystycznej Gruppa. Z tej okazji w Dwójce spotkanie z jej członkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30-lecie Gruppy: malarze "krzyczących" obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 08:00
Byli jedną z najważniejszych formacji w polskiej sztuce lat 80. - To było fajne. Naprawdę. Byliśmy w centrum wydarzeń na własne życzenie - mówi Gruppa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersyjna sztuka nie wystarczy. Artystami rządzi PR

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 07:32
Jakie znaczenie dla artystów mają ich relacje z krytykami? - Istnieje problem PR-u we współczesnej sztuce i nie zawsze korzystnego wpływu na promocję sztuki. Czasami jest to manipulowanie pewnymi wartościami i o tym trzeba sobie powiedzieć - mówi Piotr Sarzyński z "Polityki".
rozwiń zwiń