Powieść "Bezcenny" dotyczy największej, nierozwiązanej tajemnicy polskiej narodowej kolekcji sztuki: niemieckiej kradzieży w 1945 roku arcydzieła Rafaela "Portret młodzieńca".
Gdy w 1946 roku do kraju wróciły zrabowane dzieła sztuki z "Damą z Gronostajem" Leonarda da Vinci na czele, zabrakło wśród nich "Portretu młodzieńca", uważanego niegdyś za autoportret Rafaela, który do dziś pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na obraz czeka pusta rama.
By odzyskać arcydzieło przywiezione na początku XIX wieku przez ks.Adama Jerzego Czartoryskiego powieściowa urzędniczka MSZ z aprobatą władz zostaje złodziejką. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia...
- Początek XVI wieku, pewnie ok.1510, wtedy właśnie Młody przychodzi na świat w Rzymie w naprawdę dobrej rodzinie. Jego ojcem jest 27-letni Rafael Santi, matką duch epoki renesansu - tak głównego bohatera - obraz Rafaela przedstawił w książce Miłoszewski.
Akcja toczy się w wielu miejscach na świecie, wielu bohaterów książki ginie.
- Jakieś mocarstwo może się na Pana obrazić przy okazji tej książki - ostrzegała w rozmowie z autorem Dorota Gacek. - Jest wystarczająco dużo sensacyjnych powieści proamerykańskich, żeby jedna zdecydowanie się różniła - ripostował Zygmunt Miłoszewski.
kw