- Gdy dziś odsłuchuję nagrania wypowiedzi Ojca Świętego, zauważam, że jego słowa są wolne od publicystycznego brudu, całkowicie czyste - powiedział ks. prof. Jan Sochoń. - Tak, jakby zostały po raz pierwszy stworzone, żeby nawiązać porozumienie. Wydaje mi się, że to jest coś oryginalnego na tle całej kultury światowej. To tradycja twórczości Szekspira, Dantego, św. Augustyna. Zanurzamy się w krystalicznej wodzie sensu - dodał.
Maja Komorowska mówiła, że Ojciec Święty miał wielką siłę przemieniania człowieka. - Myślę, że musimy powracać do tego, co Jan Paweł II powiedział do nas - powiedziała. - Zostawił nam takie bogactwo swojej myśli, że możemy korzystać z niego do końca swojego życia. Myślę, że jeśli udaje się nam zrobić coś dobrego, jest to jakoś połączone z Bogiem i wiarą, nawet jeśli nie widzimy tego od razu - stwierdziła.
Prof. Stanisław Rodziński mówił o tym, jak ważne było sygnowanie listu przez Jana Pawła II w okresie wielkanocnym. - To było pokazanie światu, że twórczość ludzka, ta triada piękna, dobra i prawdy, jest niezwykle ważna - mówił. - Papież widział sztukę i twórczość człowieka jako próbę zmierzenia się z tym światłem, które niesie ze sobą zmartwychwstanie - dodał.
- Nie wiedziałem na początku, co począć z tym listem - wyznał Ernest Bryll. - Ale obowiązywała mnie grzeczność. Jeżeli ktoś pisze do mnie list w tak poważnej sprawie, ja powinienem mu odpowiedzieć i pokazać, co zdołałem zrozumieć. Wypowiedź Jana Pawła II do artystów była ważna z tego powodu, że on się do nas specjalnie zwrócił. Sądzę, że dobrze rozumiał, że Boga najlepiej wytłumaczyć można przez metaforę. Mam na myśli nie tylko metaforę poetycką, lecz także malarską. Odpowiedziałem na ten list tak, jak umiałem. Odpowiedzieli również inni artyści, niektórzy zupełnie niezwiązani z Kościołem. Odpowiedzieli artyści różnych dziedzin, artyści zarówno sztuki wysokiej, jak i popularnej. Ten list wszystkich nas skłaniał do zastanowienia się nad sobą - mówił.
W powtórce audycji z 2007 r., która była próbą odpowiedzi na pytania i wątpliwości zawarte w liście Ojca Świętego, usłyszeliśmy także głosy prof. Władysława Stróżewskiego, Danuty Michałowskiej oraz nieżyjących już Marka Skwarnickiego i Krzysztofa Kolbergera.
Ponadto wysłuchaliśmy archiwalnych wypowiedzi samego Jana Pawła II.
Audycję prowadziły Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.
mc