Nie tylko meblościanka

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 14:00
Jak przed laty wyglądały wnętrza polskich mieszkań, a jak wyglądają teraz? Czy nadal pokutuje meblościanka? Co zmieniło się w naszej designerskiej świadomości?
Audio
Meblościanka
MeblościankaFoto: wikipedia/Ouro, lic. CC

O związku historii z teraźniejszością opowiadała historyk sztuki, dziennikarka i krytyk designu, Katarzyna Rzehak.

- Wystrój polskich mieszkań zmnieniał się w zależności od tego, jakie były same mieszkania. Te gomułkowskie z lat 50. były małe i ciemne. Potem trochę się to poprawiło. W 1961 roku na osiedlu "Za Żelazną Bramą" m2 oznaczało 27 metrów kwadratowych, m3 – 39, m4 – 48 metrów. Wtedy to był ogromny luksus, dziś - klitka.

Styl urządzania mieszkań determinowała nie tylko wielkość mieszkań, ale też to, co zarządzana centralnie gospodarka była w stanie "rzucić" na rynek. W latach 60. i 70. były to meblościanki na wysoki połysk. - Sam pomysł nie jest zły. To mebel modułowy, powstały w wyniku konkursu na system wyposażenia mieszkań w wielkiej płycie. Wygrali ten konkurs państwo Kowalscy, stąd "meblościanka Kowalskich". Przez nieporozumienie odczytywano tę nazwę jako "mebel dla Kowalskiego-everymana". Pomysł był ambitny, ale stopniowo degenerował się coraz bardziej. - wyjaśnia Katarzyna Rzehak.

Nasza ekspertka mówiła też o specyfice wystroju mieszkań inteligenckich – co kupowano w miejsce mebli na wysoki połysk i kryształów.

Z kolei Monika Onoszko opowiadała o recyklingu kulturowym: wskrzeszaniu starych technik wykonywania sprzetów domowych i wzorów tkanin -  w jej przypadku z regionu łódzkiego. Czy możliwe jest urządzenie przytulnego gniazdka za pomocą odpadów dziewiarskich, fragmentów rur hydraulicznych i szpulek po niciach? Na czym polega redesign i czym różni się od upcyklingu? O ekologicznym trendzie w designie opowiadali Monika Onoszko i Krzysztof Łubnicki – autorzy wystawy Miss Onomono’s & Mister Yellow’s eco home pokazywanej w ramach Łódź Design Festival.

Supernowoczesne procesy produkcji mebli stają się nieodłącznym elementem wzornictwa przemysłowego. W jaki sposób innowacyjna technologia wpływa na kształt mebla? Jakie pomysły wykorzystują producenci? Czym charakteryzuje się dobry design? Na te pytania odpowiedzieli właściciele łódzkiego Showroom Store, Paulina Chachulska i Filip Gaul.

Audycja Agnieszki Sterczyńskiej.

Czytaj także

Niekomfortowa sztuka

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 11:38
Laureatka Talentów Trójki na łódzkiej wystawie umiejętnie łączy skomplikowaną geometrię z tragicznie brzydką meblościanką...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wpuszczaj Kubusia Puchatka do dziecięcego pokoju

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 14:42
Za chwilę rozpoczyna się Łódź Design Festival, a podczas niego "Edukreacja", czyli wystawy skierowane do dzieci i rodziców. Kuratorka ekspozycji postanowiła spróbować przekonać rodziców do zasady "3 R".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistyk z Kaukazu polskim bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 15:00
Festiwal Nostalgia w Poznaniu poświęcony będzie postaci wybitnego mistyka, duchowego nauczyciela i kompozytora Georgija Iwanowicza Gurdżijewa. Jego muzyka czerpie z tradycji kulturalnego tygla kaukaskiego.
rozwiń zwiń