Nieznane życie Strawińskiego w Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 23:00
- Z książki pióra Charlesa M. Josepha nasi pisarze mogą nauczyć się, jak pisać o muzyce, by dotrzeć nie tylko do muzykologów – mówiła o najnowszej biografii Igora Strawińskiego Dorota Kozińska.
Audio
  • Dorota Kozińska i Aleksander Laskowski o książce "Strawiński - geniusz muzyki i mistrz wizerunku"
Igor Strawiński
Igor StrawińskiFoto: Biblioteka Kongresu, domena publiczna

"Strawiński - geniusz muzyki i mistrz wizerunku" to zaledwie druga, wydana w ciągu ostatniej dekady w Polsce pozycja, poświęcona wybitnemu rosyjskiemu kompozytorowi. Śledząc najważniejsze momenty w życiu i twórczości Strawińskiego autor analizuje miejsce artysty we współczesnym świecie, siłę mediów – od kina w złotej erze Hollywood po telewizję – oddziaływanie reklamy oraz podział na sztukę wyższą i popularną. - To książka bardzo amerykańska, napisana potoczyście i do czytania, mimo ogromnego materiału faktograficznego - polecała w Dwójkowym "Notatniku" Dorota Kozińska.

Dla europejskiego czytelnika biografia, która ukazała się w przekładzie znanego z naszej anteny Aleksandra Laskowskiego, może być o tyle interesująca, że na Starym Kontynencie stosunkowo niewiele wydawnictw traktuje o amerykańskim etapie życia Strawińskiego. - Jospeh w bardzo plastyczny sposób opisuje trudny proces asymilacji kompozytora w tej kulturze, gdyż Strawiński nie tylko nigdy nie nauczył się płynnie mówic po angielsku, ale wręcz gardził społeczeństwem amerykańskim - zwracała uwagę krytyczka.

Z polskiej perspektywy ciekawy wątek pojawia się rozdziale dotyczącym obecności Strawińskiego w dokumentach filmowych. - Okazuje się, że w archiwach w Stanach Zjednoczonych jest kilkanaście godzin taśm, z wizyty Strawińskiego w Warszawie, gdy spaceruje, i z łezką w oku wspomina to piękne miasto sprzed wojny - opowiadał Aleksander Laskowski.

Więcej na temat książki "Strawiński - geniusz muzyki i mistrz wizerunku" w nagraniu audycji.

Od poniedziałku do piątku w Dwójce fragmenty książki czyta Marcin Przybylski.

Czytaj także

Nie żyje kompozytor Elliot Carter. Miał 103 lata

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 21:16
Amerykanin był uczniem Charlesa Ivesa. Jak sam twierdził, postanowił zostać kompozytorem, gdy w latach 20 usłyszał "Święto wiosny" Igora Strawińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrapunkty Andrzeja Chłopeckiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:57
Trudno sobie wyobrazić poniedziałkowy wieczór bez "Nowych Kontrapunktów"... "Nikt nie zastąpi tego głosu" – to jeden z wpisów do Księgi kondolencyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Strawiński - celebryta muzyki klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 15:36
Nową biografię wielkiego rosyjskiego kompozytora czyta Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń