Na wystawie znalazły się instrumenty kapeli klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli kościoła św. Marii Magdaleny. Odwiedzający mogli dowiedzieć się, że muzyka tamtego okresu wiązała się nie tylko z liturgią: – Oczywiście kapele muzyczne były integralną częścią klasztorów – mówi dr Remigiusz Pośpiech z zespołu redakcyjnego "Jasnogórskich Muzykaliów". - Jednak jak wiadomo zwłaszcza po potopie szwedzkim Jasna Góra stała celem częstych pielgrzymek. Przybywali tam królowie czy biskupi. Muzyka była istotnym elementem takich odwiedzin - wyjaśniał.
Także charakter samych instrumentów mówił wiele o stosunkach dyplomatycznych w tamtym okresie: - Mimo że kapele nie były duże, to instrumentarium jakim dysponowały co jakiś czas się zmieniało. Podczas badań znaleźliśmy skrzypce i altówki z Drezna, czy Wiednia, co może dowodzić, że Polska w tamtym czasie utrzymywała dobre stosunki z innymi krajami europejskimi – dodawał rozmówca Beaty Stylińskiej.
Patronat medialny nad wystawą "W służbie sacrum" objął Program Drugi Polskiego Radia. Więcej na temat ekspozycji w Muzeum Narodowym w Poznaniu dowiesz się słuchając audycji.