Piotr Wojciechowski: poeta, geolog, polski Don Kichot

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 19:00
- Najbardziej interesuje mnie fikcja. Zawsze poruszałem się gdzieś na krawędzi rzeczywistości – laureat nagrody fundacji im. Kościelskich w swoje 75. urodziny opowiadał w Dwójce, dlaczego nigdy nie prowadził żadnego dziennika.
Audio
Piotr Wojciechowski: poeta, geolog, polski Don Kichot
Foto: Wikimedia Commons CC / Mika Yrjölä

Artysta nie ukrywa, że nie jest w stanie napisać powieści całkowicie osadzonej w rzeczywistości. – Kiedyś, zapisałem może stronę jakiś notatek z podróży i na tym się skoczyło. Jeśli miałbym napisać coś, co będzie oparte na moim życiu, zrobiłbym to wbrew sobie – mówi Piotr Wojciechowski i dodaje, że do wyrażenia osobistych przeżyć służy mu poezja. - Wzruszenia i intymne przemyślenia chowam w swoich wierszach - mówi.

Ważnym etapem w twórczości artysty było pisanie kryminałów. - Kiedy skoczyłem studia, musiałem znaleźć sobie jakieś zajęcie, okazało się, że w jednym z wydawnictw jest zapotrzebowanie na takie historie - opowiada. Któregoś dnia zaniosłem książkę znajomej pani redaktor. Powiedziała, że to jakieś bzdury i czy nie mam czegoś poważniejszego. Tak się zaczęło - opowiada Piotr Wojciechowski.

Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji zaprasza Bogumiła Prządka.

Czytaj także

Jan Jakub Kolski na zakręcie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 20:00
- Dużo jest w tym bohaterze ze mnie. On ma małe dziecko i ja je mam; on jest po rozwodzie; ja też - opowiada słynny reżyser o swojej nowej ... książce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postacie Dygata były zbyt dziwne dla PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 18:00
- W jego twórczości nie ma socrealizmu, czegoś, co można by zakwestionować z dzisiejszej perspektywy. To piękne powieści. Można sobie życzyć tylko, by dziś takie powstawały - ocenia prof. Anna Nasiłowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dymny był genialnym twórcą, po którym niewiele można wyłożyć na stół"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 10:07
- Jakie to gorzkie i ironiczne, że została po nim tylko opowieść między ludźmi - w 35. rocznicę śmierci Wiesława Dymnego przypomnieliśmy reportaż, w którym o artyście mówili przyjaciele m.in. z legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
rozwiń zwiń