"Tuwim przebojowy" był człowiekiem strachliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
- Uważano go za twórcę nieustraszonego, a on po prostu słowami mocnymi dodawał sobie animuszu - wspominał Jerzy Ficowski. W Roku Tuwima wspominamy, co o jego twórczości mówił inny mistrz słowa: poeta, tłumacz, znawca Schulza i, właśnie, twórczości autora "Balu w operze".
Audio
  • O Julianie Tuwimie i jego wierszach mówi Jerzy Ficowski, także poeta (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Portret Juliana Tuwima autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1929 roku
Portret Juliana Tuwima autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1929 rokuFoto: Stanisław Ignacy Witkiewicz/Wikipedia/Domena publiczna

Jerzy Ficowski uważał, że Julian Tuwim swoją poezją zasłaniał się jak tarczą. - W pewnym sensie jest mi bliski. Ja też nie jestem żaden powstaniec warszawski ani bojownik KOR-u, tylko biedny, bojący się własnego cienia człowiek. Dlatego byłem w stanie go zrozumieć - mówił poeta. Dodał, że Tuwim do samej śmierci nie wyzbył się, maskowanej w swoich utworach, bojaźliwości.

Twórczość autora "Lokomotywy" kochał, zanim jeszcze poznał jego samego. Poezje Tuwima odkrył dzięki swemu ojcu, który oddał tom utworów poety do oprawienia. - Pamiętam, że najpierw pociągnęła mnie właśnie oprawa. To była skóra, jak na portfele, miła w dotyku, barwy ciemnowiśniowej - opowiadał. W wiersze, po które do sięgnięcia skłoniła go początkowo jedynie oprawa, stopniowo coraz wnikliwiej się wczytywał.

Jerzy Ficowski urodził się 4 września roku 1924 w Warszawie, tam również, 9 maja roku 2006, zmarł. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim filozofię i socjologię. Poza wierszami pisał prozę poetycką i eseje. Zajmował się, ponadto, tłumaczeniem (między innymi, z języka cygańskiego, hiszpańskiego i włoskiego), a od roku 1960 tworzył też teksty piosenek. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, był także członkiem Komitetu Obrony Robotników. Znał folklor cygański i żydowski (w latach 1949-1950 wędrował z cygańskim taborem). Za swą twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień - między innymi, w roku 1970, za piosenkę "Jadą wozy kolorowe” nagrodziła go Telewizja Polska.

Wypowiedź Jerzego Ficowskiego nagrano w roku 2004. Audycję, do wysłuchania której obszernych fragmentów zapraszamy, opracowała Bogumiła Prządka.

Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuwim ładuje akumulatory. I to przez uszy!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:32
W holu zamojskiego Domu Kultury zamontowano specjalną skrzynkę, dzięki której można odsłuchać wiersze Juliana Tuwima. Podobno to niezawodny sposób na dobry nastrój.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieteska: wybraliśmy poezję Tuwima, bo najważniejszy jest tekst

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Zespół Buldog umieścił teksty Tuwima na swoich dwóch płytach. Na płycie "Chrystus miasta", pojawiło się dziewięć utworów do słów wybitnego poety, na krążku "Laudatores Temporis Acti" wykorzystano pięć wierszy. - Sytuacja trochę nas do tego zmusiła - mówił w rozmowie z Czwórką muzyk Piotr Wieteska.
rozwiń zwiń