Gość Doroty Gacek opowiadał o dziełach literackich, w których przedstawiony jest obraz wojny polsko-bolszewickiej. – Wśród książek opisujących tamten okres należy wymienić pisarstwo Stanisława Rembeka, w tym jego dwie powieści: "W polu" i "Nagan", kilka opowiadań i dziennik Rembeka opisujący uczestnictwo w tej wojnie. Bardzo ważna jest książka Józefa Mackiewicza "Lewa wolna” i powieść Stefan Żeromskiego "Na probostwie w Wyszkowie” – mówił krytyk w "Notatniku Dwójki".
Dla Tomasza Burka powieść Goworzyckiego zawiera słuszną uwagę historyczną: autor podkreślił zmagania na północ od Warszawy, a nie tylko walki na jej przedpolach. – W powieści możemy znaleźć wiele cennych drobiazgów, które autor pragnie nam uświadomić, jak agitacja Komunistycznej Partii Polski na tyłach frontu, próby wyganiania ziemian z dworów – opowiadał gość Dwójki.
W powieści przedstawiono też wizję wojny od strony sowieckiej. Sławomir Goworzycki uchwycił moment odwrotu Armii Czerwonej, ukazując beznadzieję porażki i fakt, że żołnierze sowieccy nie mieli dokąd uciec - na tyłach frontu już czekali na nich komisarze ludowi, którzy zabijali wszystkich dezerterów.
Tomasz Burek zwrócił uwagę na piękne fragmenty powieści, które ukazują Polskę nietkniętą wojną, trwającą dzięki poświęceniu polskich żołnierzy.
– Wielkim zadaniem dla pisarzy będzie objęcie tej całej wojny w jednej opowieści. Wszystko, o czym dziś rozmawialiśmy, to historia podzielona na fragmenty. Dlatego warto pamiętać, że historia żyje bardziej w sztuce niż w opowieściach historyków – stwierdził Tomasz Burek.
Audycję przygotowała Dorota Gacek.