Jazz grany na gitarze klasycznej i akustycznej nie należy w Polsce do częstych zjawisk. Marcin Olak właśnie taką muzyką się zajmuje, ale sięga też po muzykę współczesną. Zapytany w audycji z cyklu "W Dwójce raźniej”, czy ta różnorodność muzycznych zainteresowań to ucieczka od jednoznacznych dookreśleń i zaszufladkowań, odpowiada, że rzecz dotyczy czegoś więcej. – To nie tyle uciekanie przed łatkami, ile gonienie kolejnych rzeczy, które są fascynujące – podkreślał. – Zaczynałem od fascynacji muzyką dawną, grałem na gitarze klasycznej, ale na studiach zdecydowałem się, że jednak zajmę się jazzem, muzyką współczesną. Jednak takich obszarów, które mnie interesują, jest mnóstwo – mówił.
– Korci mnie, by coś nabroić – przyznał Marcin OIak na początku rozmowy z Magdaleną Juszczyk, mówiąc o nowych artystycznych wyzwaniach, które chciałby podjąć.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Marcin Olak Trio. Fot. S. Zaremba, Śląski Jazz Club/mat. prasowe
Marcin Olak ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował w klasie gitary prof. Ryszarda Bałauszko. Gitarzysta szkolił się też na lekcjach mistrzowskich i kursach prowadzonych przez znakomitych gitarzystów (m.in. Roberta Aussela, Jorge Cardoso, Ralpha Townera, Tucka Andressa, Scotta Hendersona). Marcin Olak dziś sam prowadzi warsztaty gitarowe i zajęcia z improwizacji jazzowej. W swojej muzyce artysta sięga też niekiedy po gitarę elektryczną.
Artysta aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni też od większych form. Koncertuje i nagrywa solo oraz w zespołach: od formacji grających free jazz, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Jego autorski projekt, z którym gitarzysta najczęściej jest utożsamiany, to Marcin Olak Trio. Zespół tworzą obok lidera: kontrabasista Maciej Szczyciński i perkusista Krzysztof Szmańda.
Marcin Olak występował w wielu prestiżowych salach i na licznych festiwalach, nie stroni też od sceny klubowej. Ceniony jest także jako muzyk sesyjny - współpracował m.in. z Leszkiem Potasińskim, Zdzisławem Piernikiem, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Wystepował z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi.
Przy okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, którą dziś wspominamy, warto dodać, że na płycie naszego gościa - "Crossing Borders" (2012) - znalazły się wariacje na temat "Polskich tańców ludowych" Witolda Lutosławskiego.