Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich - muzyczna wizytówka Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2025 11:54
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich to jedno z najstarszych muzycznych wydarzeń w Warszawie. Organizowane od 66 lat, stały się kulturalną wizytówką naszej stolicy. Nic dziwnego, bo właśnie tam, na żywo i całkowicie za darmo, możemy usłyszeć znakomitych pianistów z całego świata, którzy tuż pod legendarnym pomnikiem Fryderyka Chopina ożywiają jego muzyczne arcydzieła.
Na inauguracji 63. sezonu artystycznego wystapil m.in. Martin Garcia Garcia
Na inauguracji 63. sezonu artystycznego wystapil m.in. Martin Garcia GarciaFoto: Wojciech Olkusnik/East News

Koncerty Chopinowskie to seria letnich recitali, które przyciągają tłumy melomanów – zarówno z Polski, jak i z zagranicy – chcących słuchać muzyki klasycznej w wyjątkowej scenerii parkowej.

Po raz pierwszy koncerty pod pomnikiem Chopina odbyły się w 1959 roku, czyli niecały rok po rekonstrukcji charakterystycznego monumentu. Początkowo otwierało je wykonanie jednego z koncertów Fryderyka Chopina z towarzyszeniem orkiestry. Wkrótce jednak przybrały formę dwóch recitali chopinowskich, granych w każdą niedzielę od maja do września.

Czytaj też:

Skomplikowane dzieje Pomnika Chopina

Sam pomnik przechodził burzliwe dzieje. Pomysł stworzenia monumentu Fryderyka Chopina po raz pierwszy został zaproponowany jeszcze w XIX wieku, jednak władze carskie podkopywały przekonanie o słuszności tej inicjatywy. Dopiero po I wojnie światowej udało się zrealizować projekt rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Pomnik Fryderyka Chopina, siedzącego w zamyśleniu pod złamaną wierzbą, uroczyście odsłonięto 14 listopada 1926 roku.

- Nie słyszałem, żeby wcześniej jakikolwiek pomnik w Warszawie odsłaniano z taką fetą. Uroczystości trwały trzy dni. Pomnik odsłonięto w niedzielę, ale już w piątek rozpoczęły się jubileuszowe koncerty - mówił Maciej Michalski z Muzeum Historycznego w Warszawie w audycji Justyny Piernik "Pomnik Chopina".

Niestety, w czasie II wojny światowej, w 1940 roku, pomnik wybitnego kompozytora został wysadzony w powietrze. Choć oficjalnie mówiono, że części monumentu trafią na potrzeby wojska, to głównym celem akcji było niszczenie polskiej kultury i obiektów z nią związanych. Po zakończeniu wojny w 1945 roku przystąpiono do rekonstrukcji rzeźby. Było to możliwe dzięki szkicom Wacława Szymanowskiego, odnalezionym we Francji. Prace nad odtworzeniem monumentu trwały blisko dwa lata, a oficjalnie Chopin wrócił do Łazienek 11 maja 1958 roku.

Mistrzowie fortepianu i adepci

Koncerty Chopinowskie to wydarzenie, które jest ewenementem na skalę światową. Co tydzień, w każdą niedzielę od maja do września, w Łazienkach Królewskich w Warszawie gromadzą się tysiące osób, aby podziwiać muzykę polskiego twórcy. Występ pod pomnikiem Chopina wielu artystów poczytuje sobie za zaszczyt, nie zważając na niedogodności związane z pogodą. Do legendy przeszedł recital Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła grę, mimo że w dłoń użądliła ją osa.

Na popularność letnich koncertów w Łazienkach Królewskich wpływają również zaproszeni artyści. Swoje recitale zagrali tu między innymi Janusz Olejniczak, Karol Radziwonowicz, Philippe Giusiano, Marc Laforet, Martín García García, Rinko Kobayashi, Kevin Kenner, Marek Drewnowski, Aleksandra Świgut, Monica Rosca i setki innych. To wydarzenie jest także okazją, aby zaprezentować młodych adeptów pianistyki, w tym laureatów i uczestników Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W tym roku pod pomnikiem Fryderyka Chopina usłyszymy artystów, którym udało się zakwalifikować do eliminacji XIX Konkursu Chopinowskiego. Michelle Candotti zagra swój recital w Łazienkach Królewskich 25 maja, Hao Rao - 8 czerwca, a Julia Łozowska - 17 sierpnia.

66 lat Koncertów Chopinowskich

Tegoroczna, 66. odsłona Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich rozpoczyna się w niedzielę 11 maja. Nie zabraknie na niej radiowej Dwójki - już o godz. 11.00 Andrzej Sułek i Monika Zając przybliżą naszym słuchaczom historię tego wydarzenia, a już o godz. 12.00 będzie można wysłuchać koncertu inauguracyjnego, którego bohaterem będzie znakomity litewski pianista Lukas Geniušas.

Program Koncertów Chopinowskich można znaleźć na stronie https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/koncert-chopinowski. Patronat nad wydarzeniem objął Program 2 Polskiego Radia.

***

Anna Myśliwiec/k/pg

Czytaj także

Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 12:00
Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2025 - rusza wielkie odliczanie do XIX Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 11:53
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Nic więc dziwnego, że wzbudza tak ogromne zainteresowanie. Mimo że I etap zmagań rozpocznie się dopiero jesienią, melomani z całego świata już rozpoczęli wielkie odliczanie.
rozwiń zwiń