Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci Polski oraz 12 innych państw: Łotwy, Litwy, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Niemiec, Francji, Norwegii, Szwecji, Korei Południowej i Chin.
Zgłoszenia do Konkursu przesłane zostały również m.in. z USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Austrii i Rosji.
Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Ewy Vesin, śpiewaczki, dyrektora artystycznego konkursu. W skład Jury wchodzą ważne nazwiska europejskiego życia kulturalnego – Brenda Hurley (dyrektor Studia Operowego w Zurychu), Eytan Pessen (coach związany m.in. z Operą w Stuttgarcie), Yannis Pouspourikas (francuski dyrygent, szef muzyczny Opery w Essen), Michael Gruber (agent z wiedeńskiej agencji Opera4u) oraz Ferenc Anger (dyrektor artystyczny Węgierskiej Opery Państwowej).
Wokaliści zaprezentują się w zróżnicowanym historycznie i stylistycznie repertuarze obejmującym zarówno klasyczne arie operowe, jak i utwory polskie, pieśni i kompozycje XX-wieczne. Najlepsi wystąpią w finałowym koncercie galowym, który odbędzie się 10 lutego o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, która towarzyszyć będzie śpiewakom, zadyryguje maestro Yannis Pouspourikas – będzie to pierwszy występ tego artysty w Polsce.
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów to jednocześnie okazja do przypomnienia sylwetki patronki konkursu – wybitnej artystki urodzonej w Lublinie, pierwszej polskiej wielkiej diwy operowej, która na przełomie XVIII i XIX wieku śpiewała na największych scenach Europy, a sam Mozart napisał dla niej podobno jedną ze swych arii di bravura.
Przesłuchania I i II etapu są otwarte dla publiczności, natomiast galowy koncert finałowy jest biletowany.
materiały prasowe/mz/bch