Aleksander Gawryluk – współczesny Horowitz

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2008 17:53
Aleksander Gawryluk – współczesny Horowitz. Na audycję poświęconą wybitnemu współczesnemu pianiście Anna Skulska zaprasza w sobotę, 27.12., o 15.00.
Audio
 

Aleksander Gawryluk – współczesny Horowitz. Na audycję poświęconą wybitnemu współczesnemu pianiście Anna Skulska zaprasza w sobotę, 27.12., o 15.00.

Urodził się w Charkowie na Ukrainie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat, pierwszy koncert zagrał jako dziewięciolatek. W latach 1998-2006 mieszkał i studiował w Sydney w Australii. W roku 1996 wygrał konkurs w Senigali we Włoszech, a na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Pamięci Vladimira Horowitza w Kijowie w 1997 otrzymał II nagrodę i w 1999 – złoty medal. W 2000 roku szesnastoletni wówczas Gawrylyuk wygrał IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu w Japonii. Od tej pory co roku koncertuje w Suntory Hall i Tokyo Opera City Hall. W Japonii nagrał dwie swoje pierwsze płyty CD. W 2005 roku zwyciężył w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, zdobywając I nagrodę, złoty medal i nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu klasycznego. Dużo koncertował w Australii, m.in. w „Stars of the Future” w Government House, na festiwalach Rachmaninowa i Prokofiewa, w Sydney Opera House, dla radia ABC Classic FM i telewizji ABC i SBS. Gościł w USA (Miami Piano Discoveries Festival, koncert w Salt Lake City dla 17-tysięcznej widowni), Europie (recitale na Klavier-Festival Ruhr i na 56. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju). W 2007 roku zadebiutował w Moskwie koncertem na Kremlu, a następnie z Rosyjską Orkiestrą Narodową pod dyrekcją Vladimira Spivakova w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego. Grał z Izraelską Filharmonią, Sydney Symphony, Melbourne Symphony, Western Australia Symphony, Tokyo Symphony, Osaka Philharmonic, Filharmonią Narodową, współpracując m.in. ze Spivakovem, Segerstamem, Fedoseyevem, Gruppmanem, Ettingerem.
 
***
 
Inne propozycje na sobotę:
 
Czytaj także

Zbigniew Drzewiecki - pianista i pedagog

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 23:05
W galerii najwybitniejszych polskich chopinistów sylwetka Zbigniewa Drzewieckiego. Wprawdzie dziś wspominany jest częściej jako genialny pedagog, ale był też wybitnym i szanowanym pianistą. Adam Rozlach przypomniał epokowe nagrania mistrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianista od "Czerwonego autobusu"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:00
6 lipca 2000 roku zmarł Władysław Szpilman, kompozytora i pianisty, przez kilkadziesiąt lat związany z Polskim Radiem, twórca niezapomnianych przebojów, jak: "Czerwony autobus", "W małym kinie" i "Nie wierzę piosence".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianista – Księga niepokoju – Zachęta na Łódź

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:46
Dziś w "Wybieram Dwójkę": zapowiedź chopinowskiego recitalu, recenzja wrocławskiej opery i zaproszenie na wystawę.
rozwiń zwiń