Kontrowersyjny finał

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 16:00
Komentatorzy Dwójki podsumowują III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego i polemizują z decyzją jury.
Audio
  • Piotr Paleczny, wiceprzewodniczący jury Konkursu Chopinowskiego opowiada... o swoim zaskoczeniu werdyktem
  • Werdykt podsumowują komentatorzy Dwójki, ubolewając nad odrzuceniem Leonory Armellini
  • Chopin to jedyny kompopzytor, którego muzyka jest jak śpiew - mówi z rozbrajającą niewinnością Leonora Armellini
  • Dlaczego do finału trafił Paweł Wakarecy?
  • Sam Paweł Wakrecy nie spodziewał się zresztą takiego zaszczytu....
  • Marcin Koziak - wielki pokrzywdzony?
  • Lukas Geniušas: III etap był dla mnie najtrudniejszy
  • François Dumont: większe dzieła dają mi możliwość stworzenia zróżnicowanych interpretacji
  • Hélene Tysman dobrze realizuje postulat chopinowskiej szlachetnej prostoty
  • Miroslav Kultyshev od pocżatku Konkursu ma problemy z archetypicznymi strukturami rytmicznymi muzyki Chopina

Jury XV Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało do finałowych przesłuchań następujących pianistów:

Yulianna Avdeeva (Rosja)
Evgeni Bozhanov (Bułgaria)
François Dumont (Francja)
Lukas Geniušas (Rosja/Litwa)
Nicolay Khozyainov (Rosja)
Miroslav Kultyshev (Rosja)
Daniil Trifonov (Rosja)
Hélene Tysman (Francja)
Paweł Wakarecy (Polska)
10 Ingolf Wunder (Austria)

Spośród tej dziesiątki chyba tylko wybór Evgeniego Bozhanova oraz Ingolfa Wundera nie wzbudził szczególnych kontrowersji. Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska i Marek Dyżewski ubolewali w szczególności nad odrzuceniem 18-letniej, lecz zaskakująco dojrzałej artystycznie Włoszki Leonory Armellini. Ich wątpliwości budzi też nieobecność w finale Polaka Marcina Koziaka, zwłaszcza w kontekście sukcesu Pawła Wakarecego.

Wai-Ching Rachel Cheung urodziła się 27 września 1991r. w Hongkongu. Studia muzyczne, zakończone licencjatem, odbyła w Akademii Muzycznej w Hongkongu w klasie Eleanory Wong. Laureatka wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i we Włoszech. Stypendystka chińskich organizacji muzycznych wspierających młodych pianistów.
Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. w Rosji, w Polsce (w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju), na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Występuje z licznymi recitalami oraz jako solistka z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Filharmonii w St.  Petersburgu i Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Jerozolimie.
Yury Shadrin Urodził się 31 lipca 1980 r. w Perm. Ukończył konserwatoria w Moskwie i Oberlin. Studiował pod kierunkiem m.in. Elisso Virsaladze i Monique Duphil. Od 2008 umiejętności pianistyczne doskonali w Peabody Institute w klasie Leona Fishera. Jest laureatem pierwszej nagrody konkursu pianistycznego w Maracaibo w Wenezueli, drugiej nagrody Corpus Christi International Piano Competition oraz trzeciej nagrody World Piano Competition w Cincinnati. Występuje w Niemczech, we Francji, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Caracas Municipal Symphony i Orquestra Sinfónica de Salta w Argentynie.
Irene Veneziano urodziła się 5 lutego 1985 r. w Angerze. Absolwentka Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Mediolanie oraz Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. Jej nauczycielami byli Edda Ponti i Sergio Perticaroli. Otrzymała także dyplom muzyka kameralisty. Laureatka konkursów organizowanych we Włoszech, Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych.
W 2009 zdobyła pierwsze nagrody w Konkursach Pianistycznych Premio Nazionale delle Arti w Turynie i Premio Doplicher w Mediolanie. Występowała w Europie i Azji.
Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej.
Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).
Mei-Ting Sun urodził się 14 marca 1981 r. w Szanghaju. Ukończył Mannes College of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Edwarda Aldwella w stopniu Master of Music. Uzyskał stopień Doctor of Musical Arts w Juilliard School of Music.
Laureat pierwszej nagrody National Chopin Piano Competition w Stanach Zjednoczonych (2005). Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Maroku. Występuje z recitalami i jako solista z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, ostatnio w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce.
Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Newport Festival, Praska Wiosna i Festival de Radio France w Montpellier. Z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina wykonał wszystkie jego utwory.
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane 
w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.
Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dedzictwa Narodowego.
Ingolf Wunder urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

***

 

Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.

Evgeni Bozhanov to pianista bułgarski, zdobywca II Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym  Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010). Urodzony w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował zaś u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. Brał udział w licznych konkursach pianistycznych od 1996 roku. W 2008 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Vana Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii "chamber music" za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett. Brał udział w Ravinia Festival (Chicago),w Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji. ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę napisał The Dallas Morning News, jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.

 

***

 

François Dumont urodził się 19 października 1985r. w Lyonie. Absolwent Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. W 2007 roku został laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych takich jak Konkurs im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, konkursu im. Vlado Perlemutera we Francji (trzecia nagrody), konkursu im. Jeana Françoix we Francji (pierwsza nagroda). W 2009 otrzymał czwartą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu. Koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nagrał CD dla firmy fonograficznej Diapazon d'Or.

Lukas Geniušas urodził się 1 lipca 1990 r. w Moskwie. Student Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Very Gornostaevej. Laureat wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. konkursu chopinowskiego w Moskwie i Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City. W 2007 otrzymał drugą nagrodę Scottish International Piano Competition. Koncertuje jako solista i kameralista z bogatym repertuarem, od baroku po utwory kompozytorów współczesnych. Wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej z Litewską Orkiestrą Symfoniczną, a także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 160 rocznicy śmierci Chopina (2009).

Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej. Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).

Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007). Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva, Vladimira Ashkenazy'ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.  

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję. Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

Hélène Tysman urodziła się 30 grudnia 1982 r. w Paryżu. Absolwentka Coservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Kontynuowała studia w Wiedniu, Kolonii i Hamburgu. Obecnie jest na studiach podyplomowych w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze u Grigorija Gruzmana. Laureatka pierwszych nagród Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2006) i Europejskiego Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu (pierwsza edycja, 2008). W 2009 otrzymała trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Minnesocie. Koncertowała w wielu krajach europejskich oraz w Izraelu i Maroku. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. W 2009r. nagrała płytę z utworami Fryderyka Chopina.

Paweł Wakarecy urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.

Ingolf Wunder urodził się 8 września 1985 r. w Klagenfurcie. Absolwent Universität für Musik und Dartellende Kunst w Wiedniu. Obecnie kształci się pod kierunkiem Adama Harasiewicza. Koncertował m.in. w Austrii, Niemczech, w wielu miastach Polski, w Hiszpanii i Argentynie. W roku 2006 wystąpił w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Od tego czasu występował też w Berlin Konzerthaus, Wiener Musikverein i w Tonhalle w Zurichu.

Leonora Armellini urodziła się 25 czerwca 1992 r. w Padwie. Absolwentka Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroli. Laureatka licznych włoskich konkursów pianistycznych. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 występów publicznych, w tym recitali i koncertów z orkiestrą. W 2009 r. debiutowała w Carnegie Weill Recital Hall w Nowym Jorku.

Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa. Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także

Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska dama, austriacki cud i amerykański optymizm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 16:00
Czwartek na Konkursie Chopinowskim upłynął pod znakiem konfrontacji wielkich osobowości ze szkolną przeciętnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski dzień na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 22:45
Dwóch z czterech Polaków zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań - Marcin Koziak i Jacek Kortus - wystąpi dzisiaj w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbarzyńcy na Konkursie Chopinowskim?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 14:00
W poniedziałek Bułgar Evgeny Bozhanov zachwycił po raz kolejny swoim ekstrawertycznym, improwizatorskim temperamentem, a Francuz Guillaume Masson zbulwersował amatorskim poziomem gry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kortusowe dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 23:30
Występ Polaka wielu uznało za najlepszy w drugim etapie XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zepsute mazurki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 12:00
Po wtorkowych przesłuchaniach komentatorzy Dwójki po raz kolejny zastanawiali się nad trafnością decyzji jury Konkursu Chopinowskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwa dwudziestka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:20
Znamy już uczestników III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austriacki rodzynek na konkursowym zakalcu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:30
Ingolf Wunder zdystansował wszystkich uczestników środowych przesłuchań na Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bozhanov zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 17:00
Charyzmatyczny bułgarski pianista po raz kolejny zdystansował współzawodników, choć poziom czwartkowych przesłuchań był bardzo wysoki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To najtrudniejszy konkurs na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 10:02
W sobotę kończy się trzeci etap Konkursu Chopinowskiego, po którym pozostanie maksymalnie 10 młodych pianistów.
rozwiń zwiń