Polska premiera opery Ariostiego. Trwa transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 12:27
W cyklu "Opera Rara" usłyszymy dzieło "La fede ne' tradimenti". Zapraszamy na transmisję z krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w środę o godzinie 20.00.
Audio
  • Filip Berkowicz zaprasza na ostatnią w tym roku imprezę z cyklu Opera Rara
Polska premiera opery Ariostiego. Trwa transmisja w Dwójce
Foto: materiały promocyjne

"La fede ne' tradimenti", ("Wierność pośród zdrady") Attilia Ariostiego to dramma per musica w 3 aktach. Utwór został oparty na libretcie Girolama Gigli'ego. Prapremiera miała miejsce w Berlinie w 1701 roku, podczas  pobytu kompozytora na dworze. Bohaterami akcji są: król Nawarry Garzia (bas), jego siostra Anagilda (sopran), książę Kastylii Fernando (mezzosopran) i jego siostra Elvira (sopran). Dokładnie 300 lat później, w 2001 roku, kompozycja została przywrócona współczesnym słuchaczom przez zespół Berlin Baroque podczas Berliner Festspiele. Fabio Biondi zaprezentował tę operę po raz pierwszy w wiedeńskim Konzerhaus w styczniu 2011 roku. Zostało ono świetnie przyjęte przez krytykę i publiczność. Sceniczną wersję opery Ariostiego pokazał następnie w Sienie podczas 68. Settimana Musicale i na festiwalu w Montpellier.

Krakowski spektakl będzie premierowym wykonaniem dzieła Ariostiego w Polsce. Początek transmisji w środę o godzinie 20.00. My do słuchania "Filharmonii Dwójki" zapraszamy już od godziny 19.00. Audycję poprowadzi Magdalena Łoś.

Wykonawcy:
Garzia - Håvard Stensvold - bas
Anagilda - Roberta Invernizzi - sopran
Fernando - Marianne Beate Kielland - mezzosopran
Elvira - Lucia Cirillo - sopran
Europa Galante - zespół
Fabio Biondi - dyrygent
Europa Galante - zespół został założony w 1990 roku przez Fabia Biondiego. Koncertował na całym świecie, m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Albert Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Lincoln Center w Nowym Jorku i Sydney Opera House. Teatro Real w Madrycie, Gulbenkian Grand Audytorium w Lizbonie, a także w Australii i Azji.

Orkiestra dokonała kilkudziesięciu współczesnych prawykonań kompozycji pochodzących z XVII- i XVIII-wieku. Szczególne miejsce w repertuarze Europa Galante zajmuje muzyka włoska Vivaldiego, A. i D. Scarlattich, Caldary, Boccheriniego i in.

Opera Rara to całoroczny cykl operowy oparty na ambitnych produkcjach święcących triumfy na scenach najważniejszych teatrów operowych i festiwali we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, to śmiały projekt prezentowania w Krakowie dzieł z najświeższego europejskiego krwioobiegu.

19 grudnia (środa), godz. 19.00

Czytaj także

Opera (rara) Vivaldiego prosto z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 18:30
Pierwszą odsłona tegorocznego festiwalu "Opera rara" będzie "Catone in Utica" znakomitego wenecjanina. Transmisja w Dwójce dziś o 20:00!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Federico Maria Sardelli: Nie wierzę rekonstrukcjom

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 16:14
Znakomity dyrygent – szef Modo Antiquo – zaprezentował na festiwalu Opera rara dwa akty opery Vivaldiego "Katon w Utyce". Tylko akty drugi i trzeci przetrwały do naszych czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Kleopatra zawróciła w głowie Cezarowi

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 15:47
Najsłynniejsza opera Handla "Cezar w Egipcie" w wykonaniu Capelli Cracoviensis i znakomitego składu międzynarodowych solistów - transmisja z festiwalu Opera Rara w Dwójce już dziś!
rozwiń zwiń